Vesmírný hotel se má jmenovat po prominentním nacistovi. Ale to je ten jeho nejmenší problém

Americký startup by chtěl na oběžné dráze vybudovat kosmickou stanici, která by sloužila jako luxusní hotel pro boháče. 
Jeké budou hotely ve vesmíru?
Jeké budou hotely ve vesmíru?
pixabay.com

reklama

Wernher von Braun, německý nacistický vědec

Zní to jako hezký a nevinný nápad, problém spočívá v tom, že tato stanice by se měla jmenovat po vědci, který lidstvo dostal do vesmíru. Jenže tímto mužem byl Wernher von Braun, německý nacistický vědec.

Tento muž byl po válce hlavní postavou amerického vesmírného výzkumu; nebýt něj, nikdy by se Američané nedostali na Měsíc, právě on stál za programem raketových nosičů Saturn a dalších raket, jež umožnily Spojeným státům, aby porazily Sovětský svaz.

Jenže za války byl von Braun nacistickým vědcem, který byl osobně zodpovědný za vývoj Hitlerových raketových zbraní, které přinášely smrt vojákům, ale především civilistům. 

Proč von Braun?

Ve startupu se domnívají, že stanice by se měla po von Braunovi jmenovat proto, že to byl on, kdo v padesátých letech dvacátého století přišel jako první s nápadem na něco podobného – v myriádě myšlenek, které vrhal do svého okolí, byl i nápad na stanici, která by sloužila jako „Disneyland ve vesmíru“.

Podle startupu by tedy bylo zcela zasloužené, aby stanice dostala jméno po svém duchovním otci. Měla by vypadat jako dva rotující koncentrické prstence, jejichž otáčení by mělo stačit k tomu, aby návštěvníkům poskytlo šestinovou přitažlivost, jakou najdeme na Zemi. 

Stanice by, pokud se sežene dostatek peněz, měla začít vznikat kolem roku 2025 – její vznik je vázaný na další soukromé dopravce a jejich schopnost dopravovat levně a přitom spolehlivě lidi na oběžnou dráhu. 

Hlavním autorem nápadu je architekt Tim Alatorre. Věří v myšlenku zařízení, které nabízí svým návštěvníkům nejen unikátní pohled na Zemi a nedefinované neuvěřitelné radovánky v šestinové gravitaci, ale také špičkové bary a restaurace. Tyto požadavky jsou ale dnes jen obtížně splnitelné – současný vesmírný výzkum pochopitelně nic takového neřeší a ani řešit neumí. 

Astronauti dnes jí dehydrovanou stravu, nic jako kuchyně se ještě neřešilo. Alatorre věří, že ročně by von Braunova stanice mohla hostit až stovku návštěvníků. O výstavbu stanice i její provoz by se podle něj měli starat roboti. „Myslím, že výlet do vesmíru bude už brzy jen další možností, jak strávit dovolenou,“ řekl Alatorre webu Dezeen.

Hodnocení

Na první i druhý pohled vypadá tento plán jako pokus o vylákání peněz od nic netušících a neinformovaných investorů. Pro provoz takového hotelu neexistují technologie, není firmy, která by tam takové zařízení v případě jeho vzniku vynesla a nenajdete ani experty, kteří by se dokázali o takový kosmický hotel starat.

Pojmenovat hotel na oběžné dráze „Von Braun“ je už pak jen laciná provokace, jak si získat mediální pozornost…

Text: Martin Kolář
 

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama