V italských Alpách se zkoumají podmínky pro misi lidí na Mars

Pět mužů a pět žen stráví tento týden vysoko ve Walliských Alpách v rámci výzkumů souvisejících s přípravou budoucích výprav lidí na Mars. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na pondělní sdělení Německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR) sídlícího v Kolíně nad Rýnem.
Selfie marsovského vozítka
Selfie marsovského vozítka
NASA

reklama

Skupina bude dočasně přebývat v nejvýše položené horské chatě v Itálii Regina Margherita, která se nachází 4554 metrů nad mořem. Bude tam testovat, jak lidský organismus reaguje na nedostatek kyslíku a na nízký tlak vzduchu.

 "Až budou astronauti v budoucnu pobývat na nějaké stanici na Marsu, budou velice pravděpodobně žít a pracovat v podobném atmosférickém tlaku," vysvětlil smysl experimentu v italských Alpách vedoucí lékař výzkumu Ulrich Limper.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

SVĚT: Na Marsu budou dřív roboti

Mnoho lidí vystavených takové výrazné změně tlakových podmínek s nedostatkem kyslíku čelí takzvané akutní horské nemoci. "My ale zatím nedokážeme předpovědět, u kterých osob horská nemoc nastane ani proč," řekl Limper. Zkoumá se tedy mimo jiné, jak nejlépe se člověk může tomuto problému vyhnout.

Účastníci výzkumu by měli na chatu Regina Margherita dorazit dnes a stráví tam šest dnů. Nejde ale o žádné budoucí astronauty, nýbrž o normální pokusné osoby, poznamenala DPA.

ČTK

reklama

reklama