V blízkosti Země proletěl malý asteroid, otestoval varovný systém

Podle výstražného systému jsme v bezpečí. Asi.
ilustrační foto- asteroid
ilustrační foto- asteroid
youtube.com/NBC News

reklama

V těsné blízkosti Země proletěl malý asteroid, který umožnil vědcům, aby vyzkoušeli varovné systémy, jež by se měly aktivovat, pokud by naší planetě hrozila vesmírná kolize. Informovala o tom agentura Reuters.

Asteroid s názvem 2012 TC4 minul Zemi ve vzdálenosti asi 44 000 kilometrů. Pro srovnání – Měsíc je od Země vzdálen asi 384 000 kilometrů a geostacionární družice se pohybují ve výšce do 36 000 kilometrů.

Astronomové nicméně prohlásili, že asteroid nepředstavoval pro naši planetu nebezpečí. Dal ale možnost k tomu, aby experti vyzkoušeli systémy varování.

"V podstatě jsme předstírali, že jde o 'kritický' objekt, u něhož je velké riziko, že narazí do Země... Otestovali jsme komunikační kanály a teleskopy a radarové systémy pro pozorování," poznamenal Detlef Koschny z Evropské kosmické agentury (ESA).

Výsledky testu nebyly podle něj ve všem uspokojivé. Jeden velký radarový systém umístěný na Portoriku nefungoval, protože jej poškodil hurikán Maria. Místo něj byl použit jiný radarový systém v USA, uvedl Koschny. "Právě proto provádíme tyto zkoušky, aby nás takové věci nepřekvapily," dodal Koschny.

Radarové záběry ukázaly, že asteroid měl šířku deset až 12 metrů. Velikostí tedy zhruba odpovídal asteroidu, který v roce 2013 explodoval nad Čeljabinskem v Rusku.

ČTK

reklama

reklama