Americké vesmírné síly tvrdí, že Rusko sleduje jejich špiónážní družici

Spojené státy Moskvě diplomaticky vyjádřily své znepokojení.
Americké vesmírné síly už mají co řešit...
Americké vesmírné síly už mají co řešit...
istock.com

reklama

Dvojice ruských satelitů na oběžné dráze kolem Země sleduje americkou špionážní družici. Podle magazínu Time to prohlásil americký generál John Raymond, který stojí v čele nově zformovaných vesmírných sil (Space Force). Ruské aparáty se čas od času přiblíží k americké družici na vzdálenost menší než 160 kilometrů.

"Takové chování hodnotíme jako neobvyklé a znepokojující," řekl Raymond. "Hrozí, že v kosmu vzniknou nebezpečné situace," uvedl. Generál dodal, že Spojené státy diplomatickou cestou vyjádřily Moskvě své znepokojení.

Podle Time je to poprvé, kdy armáda USA veřejně oznámila, že americký satelit čelí nebezpečné situaci vyvolané jinou zemí. Podobné vzdušné či námořní střety, nejčastěji ve spojitosti s ruskými letadly či loděmi, ale pravidelně hlásí americké letectvo a námořnictvo.

Satelit - ilustrační fotka
Autor: istock.com Satelit - ilustrační fotka

Pentagon, Bílý dům i zastánci vlády v Kongesu USA nynější incident považují za důkaz toho, že vesmírné síly Spojené státy potřebují. Jejich vytvoření schválil Kongres loni v prosinci, prezident Donald Trump pak příslušný zákon obratem podepsal.

Úkolem vesmírných sil je organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu. Podle AP Trumpova administrativa reagovala na rostoucí obavy, že by Čína a Rusko mohly rušit, ochromit, či dokonce ničit americké družice.

Zdroj: ČTK

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama