7. dubna 2020 10:17

Dnes v noci bude nejjasnější úplněk roku. V kolik hodin můžete superúplněk pozorovat?

Pozorovatelé oblohy by si dnes měli počkat na superúplněk.

V noci z dneška na středu bude nejjasnější úplněk roku, tzv. superúplněk. Úkaz se na obloze objeví letos podruhé, další nastane v květnu, uvedl za Astronomický ústav Akademie věd Pavel Suchan. Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže.

Měsíc bude od Země dnes ve 20:00 SELČ 356 909 kilometrů. Přiblíží se tak k Zemi nejvíce od února 2019. Průměrná vzdálenost mezi Měsícem a Zemí je přitom 384 400 kilometrů. Úplněk nastane ve 4:34.

Suchan nicméně zdůraznil, že přesné vzdálenosti neřeknou příliš o tom, jaký Měsíc lidé na obloze uvidí. "Vzdálenosti jsou totiž určeny pro středy Země a Měsíce. Výrazně tedy záleží na tom, kde na obloze Měsíc pozorujeme. Protože Země má svůj poloměr téměř 6400 km, znamená to, že pokud nám Měsíc vychází na horizontu, máme v tu chvíli k němu o poloměr Země dál, než kdybychom ho měli nad hlavou," popsal. O vlastnostech úkazu podle něj rozhoduje například i časový rozdíl mezi nejmenší vzdáleností Měsíce k Zemi a přesnou fází úplňku. Ty bude tentokrát dělit zhruba osm hodin.

Měsíční průměr bude podle Suchana větší asi o 13 procent. "Spíše než velikost Měsíce možná zaznamenáme větší osvit noční krajiny," podotkl. Dodal, že pozorování Měsíce by mělo přát i počasí, očekává se jasno.

S nadcházejícím superúplňkem se pojí další zajímavost. Určil totiž datum letošních Velikonoc. Velikonoční neděle, vyjma několika výjimek za století, nastává právě po prvním jarním úplňku.

Další a poslední superúplněk letošního roku lidé spatří 7. května. Měsíc však od Země bude vzdálen o zhruba čtyři tisíce kilometrů více než při nynějším úkazu.

Opakem superúplňku je úplněk v odzemí neboli mikroúplněk. Letos připadá na 20. dubna, kdy bude Měsíc od Země dělit 406 446 kilometrů.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom