5. října 2020 16:30

Sovětský raketoplán Buran rezaví v hangárech. Do vesmíru letěl jen jednou

Raketoplán Buran měl být odpovědí na americký program raketoplánů Space Shuttle. Letěl ale jen jednou a bez posádky.

První let Buranu se měl uskutečnit 29. října 1988, ale počítač nosné rakety Eněrgija pouhých 51 sekund před startem odpočítávání přerušil. Druhý pokus naplánovaný na 15. listopadu 1988 byl úspěšný. Přesně v 8.00 místního času se ze startovací rampy kosmodromu Bajkonur odpoutala nosná raketa Eněrgija s Buranem připevněným na boku.

O osm minut a 2,8 sekundy později se Buran oddělil od základního stupně nosné rakety a zažehl své dva manévrovací motory. Po dalších více než třiceti minutách letu dosáhl sovětský raketoplán oběžné dráhy Země ve výšce 254 km a o další hodinu později začal autopilot Buranu sestupovou fázi. Stroj v silném protivětru přistál pouhou sekundu před plánovaným časem.

Na Buran spadla střecha

I přes jednoznačný úspěch této konkrétní mise se celý program po rozpadu Sovětského svazu (prosinec 1991) zhroutil. Buran po přechodu pod ruskou Federální kosmickou agenturu již nikdy nevzlétl (jednoduše tam o něj nebyl zájem) a zůstal v hangáru, kde se na něj v roce 2002 při větrné smršti dokonce zřítila střecha. Čtyři další exempláře (stejně jako sedm zkušebních modelů v různém stadiu rozpracovanosti) rezaví na různých místech Ruské federace a také v dnes již kazašském Bajkonuru. Tady si některé z nich můžete prohlédnout:

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom