Smrt ve vesmíru: zvířata, která umírají pro vědu

Ještě než se do vesmíru vydali první lidé, razila jim cestu zvířata. A dělají to dodnes. Většina z nich ale při cestě umře...
Opičák Baker

Většina myší a pískomilů, které ruští vědci 19. dubna poslali ve vesmírné lodi na měsíc trvající let po oběžné dráze, pobyt na orbitě nepřežila. Informovala o tom agentura AFP. Ruská média už v neděli ohlásila, že se na Zemi vrátila družice Bion-M, na jejíž palubě se mimo jiné nacházely desítky myší, pískomilů, ještěrek a hlemýžďů a také kolonie mikroorganismů, jiker či kolekce rostlin a semen.

Až později ale vědci upřesnili, že většina ze 45 myší, všech osm pískomilů a 15 čolků cestu nepřežilo. A to ať už kvůli selhání vybavení nebo kvůli stresu, jemuž byli ve vesmíru vystaveni.

Vědci svůj "zvěřinec" poslali na oběžnou dráhu v rámci zkoumání účinků kosmického záření na živé organismy. Zvířecí kosmonauty chtěli porovnat s jejich příbuznými, kteří uplynulé čtyři týdny strávili v pozemské laboratoři, a zjistit například rozdíly ve vývoji tkání, nervového systému či kostí. Výsledky by měly posloužit při přípravě dlouhodobých pobytů lidských posádek ve vesmíru, například při cestě na Mars.

"Tohle je poprvé, co byla zvířata vyslána do vesmíru sama na tak dlouhou dobu," řekl po návratu družice Vladimir Syčov z Ruské akademie věd. Konce experimentu se ale dožila "méně než polovina myší to se ale dalo čekat," poznamenal. "Bohužel jsme kvůli selhání zařízení přišli o všechny pískomily," dodal.

Amarouny na 100 způsobů: co se jí ve vesmíru

Podle některých odhadů bude možné vypravit první posádku ruských kosmonautů na Mars nejdříve po roce 2020. Rusko už podle médií dokončilo plány nové generace kosmické lodi, která má být nástupcem dosavadních Sojuzů. První testovací let prý lze čekat za čtyři roky.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama