Ruská armáda shání nové delfíny. Odmítá prozradit, k čemu…

Ruské vojenské námořnictvo překvapilo inzerátem, v němž shání pětici delfínů skákavých – proč a nač? To je už trošku záhada…
Delfín pro armádu
Delfín pro armádu
US ARMY

reklama

V poptávce zveřejněné před týdnem na stránkách ministerstva jsou jasně stanovené podmínky, které by měli delfíni splňovat: měli by být ve špičkové kondici, mít průměrnou velikost a především dokonalý chrup.

Později námořnictvo nabídlo zprostředkovateli, který by obchod zařídil, částku 24 000 dolarů, tedy něco přes půl milionu korun. O obchodu informovala ruská vládní agentura TASS, po dvou dnech ale tato zpráva z jejího webu zmizela…

Čím méně informací, tím více spekulací, říká novinářské moudro. A platí to i v tomto případě: okamžitě se ve světovém tisku rozpoutaly spekulace, jestli Rusko netouží po obnovení armádního programu bojových delfínů – což některé indicie naznačují.

Delfíni za studené války

Tento vojenský program existoval v době studené války: speciálně cvičení delfíni sloužili jako rozvědčíci, záchranáři, průzkumníci – a často se spekuluje i o jejich poslání zabíjet. Základna tohoto výcvikového programu se nacházela v Sevastopolu, tedy na Krymu. Poté, co Sovětský svaz zkolaboval a Krym dostala Ukrajina, byl program ukončen a delfíni byli (podle zpráv BBC z roku 2000) přemístěni do soukromého delfinária, aby zde vystupovali před turisty.

 

Po několika letech se však ukázalo, že po cvičených delfínech není taková poptávka, jak se zpočátku zdálo. Majitel delfinária už ani neměl na potravu pro zvířata, a tak všechny delfíny prodal do Íránu. Tam jejich stopa mizí, co se tam s nimi stalo, ví asi je málokdo…

Roku 2012 Ukrajina obnovila program tréninku delfínů pro potřeby svého námořnictva – neměla však dostatek času, aby se mu dostatečně věnovala. Poté, co roku 2014 Krym obsadilo Rusko, zmocnilo se i celého delfíního programu – a to přes četné protesty ukrajinské armády.

Delfíni nyní

Nová fakta naznačují, že Rusko v programu pokračuje a zřejmě ho i prohlubuje. Proč? Protože delfíní schopnosti si o to vysloveně říkají.

Největší kontroverze vyvolaly zprávy o tom, že americké námořnictvo trénuje delfíny k sebevražedným misím. Delfíni měli být vyzbrojeni magnetickými minami, s nimiž se měli dostat pod nepřátelská plavidla a tam se odpálit… Americké orgány to vždy popíraly, stejně tak i ruské – ale tyto spekulace se objevují stále: Velký vliv na tom má skvělá kniha Roberta Merleho Až delfín promluví, kde vojáci delfíny právě pro tyto účely zneužívají. Tento sci-fi román je natolik sugestivní, že řada lidí považuje jeho děj za realistický…

Američané tvrdí, že delfíny trénovali především pro průzkum a ochranu vlastních jednotek, Rusové říkají to stejné. Přitom řada amerických expertů ale viní Rusy z toho, že své delfíny vyzbrojovali. Existuje několik různě důvěryhodných svědectví o tom, že ruští delfíni měli být vybaveni harpunami a jakýmisi kopími, s jejichž pomocí měli likvidovat nepřátelské potápěče.

Delfíni a lachtani ve službách vojáků - Obrázek 1

Delfíni v armádě: kdo a proč je ještě používá

reklama

reklama