Raketa budoucnosti existuje. Představujeme soukromou vesmírnou střelu!

Americká společnost SpaceX představila loď Dragon pro astronauty – a vypadá nádherně.
Dragon 2
Dragon 2

reklama

Americká soukromá společnost SpaceX představila variantu své vesmírné lodě Dragon, která je určená pro přepravu astronautů.

Plavidlo označované jako Dragon V2, tedy verze dva, novinářům ve čtvrtek večer místního času (pátek brzy ráno SELČ) ukázal zakladatel a šéf firmy Elon Musk. SpaceX od roku 2012 vysílá své automatické nákladní lodě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), do dvou až tří let chce uskutečnit první let s lidskou posádkou.

Loď, kterou bude stejně jako první verze Dragona vynášet do kosmu raketa Falcon 9, bude díky vlastním motorům schopná po návratu z kosmu řízeně a měkce přistát na pevnině. Při přistání kabina dosedne na výsuvné vzpěry.

Podívejte se, jak odhalování probíhalo:

"Takhle by kosmické lodě měly v 21. století přistávat," řekl Musk. "Umožní to rychlé opětovné využití plavidla." Pro případ nouzového přistání nicméně bude Dragon V2 vybaven i padákovým systémem.

Musk ještě před oficiální ceremonií prohlásil, že pilotovaná verze Dragona bude vypadat futuristicky a že bude připomínat "mimozemské plavidlo". Představená kapsle byla vybavena sedmi křesly pro posádku, kterým dominuje výklopný ovládací panel s dotykovými obrazovkami. Musk při prezentaci upozornil, že všechny klíčové ovládací prvky jsou z bezpečnostních důvodů manuální. Kabina je také vybavena okny.

Lodě Dragon mají v budoucnu zajišťovat dopravu astronautů do kosmu. Spojené státy v současné době nemají žádnou loď pro posádku, plně tak musí spoléhat na ruské sojuzy. Zatímco vyřazené americké raketoplány přistávaly jako letadla a sojuzy dosedají na padácích, Dragon V2 je vybaven postranními raketovými motory, které umožní přistání nejen na Zemi, ale také na Měsíci či jakékoli jiné planetě či vesmírném tělese. Zmíněné motory budou mít i bezpečnostní funkci, neboť v případě havárie nosné rakety bude pomocí nich plavidlo schopné se kdykoli během stoupání odpoutat.

ČTK

Spaceship Two

VIDEO: Nejúžasnější let soukromé rakety

reklama

reklama