Dron zachytil poslední okamžiky obřího radioteleskopu v Arecibo

Podívejte se na konečnou destrukci radioteleskopu z bondovky Zlaté oko.
Disk radioteleskopu Observatoře Arecibo v roce 2012
Disk radioteleskopu Observatoře Arecibo v roce 2012
David Lee

reklama

Jak můžete vidět na videu, definitivní tečku za radioteleskopem, kterým byly například objeveny rotující neutronové hvězdy vyzařující elektromagnetické záření (pulsary), napsalo prasklé lano. Plošina o váze 900 tun spadla do 120 metrové hlubiny a způsobila rozsáhlé poškození. 

Strach ze Sovětů

Radioteleskop, který byl pevně zabudovaný v terénní depresi asi 20 km od portorického města Arecibo, nechalo postavit v letech 1959–1963 americké ministerstvo obrany. V té době totiž v USA vládl strach z napadení sovětskými balistickými raketami. Amerika měla právě čerstvě za sebou období McCartismu, tedy hysterické honby na každého, kdo by jen domněle sympatizoval se Sovětským svazem.   

Sledování vesmírných raket místo balistických střel

Radioteleskop, jehož disk měl průměr 305 m, byl nakonec využívám k astronomickým pozorováním a jeho záznamy využívaly stovky vědců a vědeckých týmů. Jeden z nich, hurikán Maria, se 21. září 2017 „postaral“ o jeho vážné poškození. „Dalekohled je v současné době vážně vystaven riziku neočekávaného a nekontrolovaného kolapsu,“ cituje magazín Time na svých stránkách Ralpha Gaumeho, ředitel divize astronomických věd National Science Foundation (NSF). 

National Science Foundation, která se na provozu spolupodílela, rozhodla, že další provoz nemá smysl. Tím byl de facto podepsán rozsudek smrti a destrukce objektu pokračovala. Vzhledem k tropickému klimatu bylo jasné, že nějaká větší havárie je jen otázkou času. V srpnu 2020 prasklo ukotvovací lano, díky čemuž došlo k poškození stability jednoho ze tří hlavních sloupů a v listopadu povolilo hlavní lano držící plošinu ve více než stometrové výšce.

Zlaté oko

Obrovský radioteleskop vešel v širší povědomí díky bondovce Zlaté oko, kde agenta ztvárnil Pierce Brosnan. Radioteleskop tam představuje elektromagnetickou zbraň, která může ohrozit celý demokratický svět. Bondovka byla sice nejznámějším, ale ne jediným filmem, kde si monumentální astronomický přístroj zahrál. Dalším byl například sci-fi snímek Roberta Zemeckise Kontakt. 

reklama

reklama