Miliardář Bezos poletí do vesmíru jako první člověk na lodi New Shepard. Kdo poletí s ním a jak dlouhý bude let?

Ředitel Amazonu, miliardář Jeff Bezos, se už 20. července vydá na krátkou cestu do vesmíru v lodi New Shepard, která patří jeho společnosti Blue Origin. Ta chce v budoucnu nabídnout dostupné lety civilistům.
Jeff Bezos se stane prvním pasažérem své vesmírné lodi
Jeff Bezos se stane prvním pasažérem své vesmírné lodi
Blue Origin / Profimedia.cz

reklama

Jeden z nejbohatších lidí na světě, americký podnikatel a ředitel Amazonu Jeff Bezos, poletí do vesmíru. Podle svých slov si chce splnit dětský sen, kterému vyrazil vstříc už v roce 2000, kdy založil společnost Blue Origin s vidinou poskytovat lety do vesmíru. Na velké dobrodružství navíc neodletí sám, v úterý 20. července se vstříc nekonečnému prostoru vznese se svým bratrem Markem, kterého považuje za nejlepšího přítele a takhle důležitou cestu si bez něj neumí představit.

Bezos o svém plánu stát se prvním pasažérem zmiňované společnosti Blue Origin informoval na Instagramu. Sdílel video, ve kterém vysvětluje, nakolik důležitý pro něj chystaný výlet vlastně je. „Pohled na Zemi z vesmíru vás změní. Změní to vztah, který s touhle planetou a jejími obyvateli máte,“ říká sedmapadesátiletý podnikatel.

Životní cesta

Dále vysvětluje, že se chce na cestu vydat jednoduše proto, že ji chtěl vykonat po celou dobu svého života a označuje ji za velmi důležitou. „Pozval jsem na první let svého bratra, protože je mi nejbližším přítelem,“ odhaluje Jeff Bezos a Mark Bezos neskrývá ve videu překvapení. „Neočekával jsem ani, že bude první, kdo se zúčastní prvního letu. Ale když se mě zeptal, zda se k němu připojím, nenacházel jsem slova,“ popisuje mladší z dua bratří.

Vstupenka i pro jednoho dalšího šťastlivce

Co se týče samotného letu, uskuteční se na palubě lodi New Shepard, která 20. července odstartuje ze soukromého kosmodromu v Texasu. Bratry Bezosovy bude na letu doprovázet také vítěz aukce o palubní vstupenku, která probíhá od května na oficiálních stránkách Blue Origin. Cena se po několika hodinách od spuštění vyšplhala za hranici 3 milionů dolarů a očekává se její růst až do vyvrcholení aukce 12. června. Výtěžek z aukce bude předán nadaci Club for the Future, jejímž cílem je inspirovat budoucí generace k práci ve vědeckých oborech, zabývajících se otázkami našeho života ve vesmíru.

11 minut slávy, zážitek na celý život

Po technické stránce se bude jednat o vpravdě krátké dobrodružství. New Shepard odstartuje na pouhý 11minutový let, během kterého vyzvedne posádku do výšky přesahující 100 kilometrů nad úrovní moře. Do ní vyšplhá nosná raketa i s kabinovým modulem za čtyři minuty a po dalších přibližně 60 sekundách začne kapsle až pro šest lidí klesat zpět k pevnině. Mezitím se nosná raketa s motorem BE-3 na kapalný kyslík a vodík vrátí na Zem, podobně jako tak činí rakety SpaceX Elona Muska, a krátce poté se už nad modulem s posádkou rozevřou padáky, aby mohl cenný náklad rychlostí přibližně 1,6 kilometrů za hodinu dosednout do texaské pouště.

reklama

reklama