Proč je na Venuši jen jediný penis?

Planety v naší sluneční soustavě mají jména. Geologické útvary na těchto planetách mají také jména. Ale kde se ta jména berou – a co vlastně znamenají?
Venuše, umělecká představa
Venuše, umělecká představa
NASA

reklama

Za pojmenování těles ve vesmíru nese zodpovědnost Mezinárodní astronomická organizace IAU. Ta ručí lidstvu za to, že všechna jména vesmírných objektů budou vhodná a nikoho neurazí. Jenže to není tak úplně snadné.

Vezměte si takovou Venuši. Druhá planeta od Slunce byla v mnoha kulturách spojována s ženským božstvem lásky, od toho také její jméno. Jenže jak zachovat atmosféru tohoto pojmenování, aby bylo dost vhodných pojmenování i pro objekty na povrchu této planety?

Naštěstí začali astronomové s pojmenováváním venušanských útvarů dost pozdě – vzhledem k tomu, jak špatně se cokoliv na jejím povrchu rozpoznává. A tak mohli vycházet z moderních zásad, které se ustanovily na konferencích a kongresech IAU. Pravidla, která platí pro Venuši, jsou dost kuriózní.

Rusové na Marsu

Boj o Mars: Na Rudou planetu si brousí zuby Rusové i Evropa

Na celé planetě totiž nesmí být jediný geologický útvar, jediná přírodní zvláštnost, která by měla mužské jméno. Venuše je ženská bohyně, a tak všechno bude pojmenováno jen ženskými jmény. A basta, rozhodli se astronomové.

Čest výjimkám!

Existuje jediná výjimka. Na celé Venuši najdete jediný útvar pojmenovaný po něčem s penisem. Jde o pohoří nazvané Maxwell Montes – které dostalo jméno podle slavného skotského matematika Jamese Clerka Maxwella. Čím si Maxwell tuto výjimku vysloužil? Pokud čekáte, že by to mohlo být tím, že jde o třetího nejvýznamnějšího fyzika v dějinách, jste na omylu. Pohoří dostalo jméno roku 1970 a pojmenování bylo schváleno roku 1976; tedy ještě předtím, než vešla v platnost norma o jménech na Venuši.

Pohoří je totiž tak velké, že bylo dobře vidět i s dobovou výbavou, proto dostalo název dřív než většina jiných míst na Venuši. Najdete na ní ještě další dvě místa, která nedostala názvy podle žen – jde o oblasti Alpha Regio a Beta Regio, které byly odhalené a pojmenované dokonce už v 60. letech 20. století.

Divná jména

Pokud by vás zajímalo, podle čeho tedy oblasti na Venuši dostávají jména, tady je vysvětlení: Většina se jmenuje Venuše. Divné? Jen na první pohled. Jménem pro Venuši v různých jazycích se označují ta největší údolí (nad 400 kilometrů délky) planety, ta drobnější jsou pojmenována podle říčních božstev ženského pohlaví.

Tak například: Údolí Apisuahts je jmenuje podle algonkinského jména planety, údolí Citlalpul má zase jméno podle jména aztéckého a údolí Kallistos zase po starořeckém označení planety…

FOTO: NASA

Fotka snů: Záběry Venuše pořízené ze Saturnu

reklama

reklama