5. dubna 2021 00:30

Neuvěřitelně podrobné snímky povrchu Slunce od evropského teleskopu

Díky pandemii zůstali vědci a technici zavření v observatoři na Tenerife déle, než čekali. Karanténu využili k vylepšení teleskopu GREGOR.

Momentálně největší evropský solární dalekohled GREGOR s průměrem zrcadla 1,5 metru dokáže na povrchu Slunce rozpoznat detaily o velikosti 50 km. Je to jako bychom ve vysokém rozlišení pozorovali ze vzdálenosti jednoho kilometru jehlu zabodnutou doprostřed fotbalového hřiště.

Německý teleskop umístěný na Tenerife prošel v roce 2019 rozsáhlou přestavbou a modernizací. „Za pouhý jeden rok jsme kompletně předělali optickou, mechanickou i elektronickou část, abychom získali snímky v co nejlepší kvalitě,“ prohlásila německá astronomka Lucia Kleintová, která má teleskop na Kanárských ostrovech na povel.

Její tým navíc zůstal na jaře 2020 kvůli pandemii izolován v observatoři, což vědcům a technikům poskytlo neplánovaný čas na rozšíření teleskopu o další dva optické prvky navržené a vyleštěné na přesnost 6 nanometrů. To je pro představu jedna deseti tisícina tloušťky lidského vlasu.

Vylepšený teleskop začal fungovat v červenci 2020 a umožňuje vědcům pořídit vůbec nejpodrobnější snímky povrchu Slunce získané ze Země. Díky tomu mohou vědci studovat magnetická pole, proudění, turbulence, sluneční erupce a sluneční skvrny v dosud netušených detailech.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom