Potvrzeno: Ledu v Antarktidě rekordně ubývá. Nejrychleji za 1000 let

Nová studie prokázala rekordní letní odtávání ledu na Antarktidě.
Tučňáci z Antarktidy
Tučňáci z Antarktidy
Thinkstock

reklama

V letních měsících nyní v Antarktidě odtává nejvíce ledu za posledních 1000 let. Oznámili to britští a australští vědci, kteří prováděli měření na Antarktickém poloostrově.

Ten je nejsevernější částí antarktické pevniny a zároveň největší a nejnápadnější částí kontinentu s horami, které se tyčí do výšky 2000 metrů. Na rozdíl od většiny kontinentální části tam led odtává každé léto.

Teplota v této části Antarktidy podle studie v posledních 50 letech stoupla o 2,8 stupně Celsia. To je vůbec nejrychlejší tempo oteplování zaznamenané na jižní polokouli a pětinásobně vyšší nárůst teplot ve srovnání s Arktidou. Z deseti plujících ledovcových šelfů tam zmizelo 25 000 kilometrů čtverečních ledu.

Antarktida je vlastně studená poušť

Průměrné roční srážky na Antarktidě nepřekročí 250 milimetrů, což kontinent řadí k pouštním oblastem. Na některých jeho částech nepršelo ani nesněžilo řadu let.

Cenzurovaní tučňáci: vědci 100 let odmítali psát o jejich sexuálních zvycích

Průzkum Antarktického poloostrova provedla Australská národní univerzita s britským pracovištěm pro pozorování Antarktidy. Vědci navrtali sondu do 364 metrů hlubokého ledu na ostrově Jamese Rosse, který se nachází poblíž nejsevernějšího výběžku poloostrova.

Průzkum jednotlivých vrstev z takto získaného sloupce pak umožnil zjistit, kdy led tál a kdy se znovu vytvářel. Tloušťka těchto vrstev a analýza plynů obsažených v ledu umožnila zmapovat teplotní změny uplynulého tisíciletí. Skupina zjistila, že v minulých 600 letech se teplota postupně zvyšovala o 1,6 stupně Celsia, avšak tání se prudce zintenzivnilo v posledních 50 letech.

Spustí se lavinový efekt

Vědci z toho usoudili, že led může začít tát dramaticky rychle, když teploty stoupnou na určitou úroveň. "Jakmile klima dosáhne stupně, kdy teplota začne stoupat nad nulu, pak bude odtávání velmi citlivě reagovat na jakékoli další zvýšení teploty," řekla vedoucí výzkumu Nerilie Abramová.

Na sever – a na jih! Jak divně se měří čas v Antarktidě

Studie, kterou skupina vědců zveřejnila v časopise Nature Geoscience, je podle Abramové "rozhodující důkaz změn klimatu a prostředí" na Antarktickém poloostrově.

reklama

reklama