Vesmírný odpad poškodil část Mezinárodní vesmírné stanice. Co bylo zasaženo a jak velké jsou škody?

Vědci už roky varují, že množství vesmírného odpadu na orbitě je natolik velké, že hrozí vážná poškození drahé techniky a nevylučují ani větší katastrofu. Nyní jim realita dává za pravdu.
Poškození ISS vesmírným odpadem nám ukázal třeba film Gravitace
Poškození ISS vesmírným odpadem nám ukázal třeba film Gravitace
Warner Bros.

reklama

Problém s vesmírným odpadem trápí vědce už mnoho let, neboť množství trosek a částí vybavení, které obíhají Zemi na spodní orbitě, neustále roste už od chvíle, kdy v roce 1957 odstartoval Sputnik 1. Dnes počet nežádoucích předmětů na oběžné dráze mnohonásobně převažuje množství našich satelitů. Bylo tedy jen otázkou času, kdy dojde k poškození něčeho, jako je Mezinárodní vesmírná stanice.

Závada neohrozí plánované operace

Na poškození ISS se přišlo při rutinní prohlídce. Ta odhalila zasažení ramene Canadarm2, které má na bedrech hned několik důležitých úkolů, včetně přidržení robota při výměně vadné spínací skříňky. Po bližším prozkoumání se naštěstí ukázalo, že činnost ramene není nijak dramaticky narušena. „Canadarm2 může pokračovat v plánovaných operacích,“ vyjádřila se k události Kanadská kosmická agentura (CSA). „Poškození se týká pouze malé části výložníku robotického ramene a tepelné krycí fólie.“ CSA přesto hodlá nyní úzce spolupracovat s NASA a vzniklé škody podrobně zmapovat.

Drobné předměty nelze sledovat

Podle CSA je sledováno více než 23 000 objektů, aby se dokázalo včas zjistit riziko srážky s některým ze satelitů nebo s ISS. Nejmenší z nich jsou veliké asi jako tenisový míček, menší kousky vesmírného odpadu bohužel zůstávají nedetekovány. Podle Evropské kosmické agentury tyto malé částečky vznikají zejména tím, že zbytky paliva a baterie z ostatků vesmírných plavidel vybuchují, což se děje průměrně dvanáctkrát do roka.

Výsledkem je 130 milionů vesmírných odpadků na orbitě, které jsou nedetekovatelné, protože měří maximálně několik centimetrů. Nebezpečná přitom může být i několikamilimetrová částečka, protože nebezpečí nevychází jen z velikosti odpadu, ale i z jeho rychlosti, která je obrovská. 

Celá událost je tak pro světové vesmírné agentury jasným připomenutím, že problém se smetím na orbitě je potřeba začít efektivně řešit. Čím dříve, tím lépe.  

reklama

reklama