Pluto bude planeta geeků! Najdete na něm Cthulhu, Balroga i kapitána Kirka!

Asi milujeme Pluto čím dál víc!
Drak Šmak
Drak Šmak

reklama

Planetka Pluto je teď pod přísným dohledem sondy New Horizons. Ta nyní zkoumá každý detail povrchu samotné planetky i jejích pěti měsíců. Ale to opravdu zajímavé nastane teprve tehdy, až bude vše vyfoceno – protože pak budou astronomové přidělovat jména nejrůznějším geografickým útvarům na Plutu i v jeho okolí.

Mezinárodní astronomická federace (IAU), která jména bude vybírat, totiž určila, podle čeho by se měly útvary nazývat – a tentokrát to bude opravdu hodně veselé! Proč? Tady jsou podmínky, podle nichž by se jména měla přidělit:

Útvary na Plutu: Názvy by měly být podle vesmírných misí a lodí – tedy například Columbie anebo Challenger. Ale také podle vědců a techniků – Tombaugh, Oort, historických objevitelů – Hillary nebo Baré. To nejlepší je však v seznamu naposledy: také podle bytostí, které žijí v podsvětí nebo návštěvníků Pekla: nabízí se tu tak třeba Balrog nebo Cthulhu!

Útvary na měsíci Charon: Tady se bude pojmenovávat podle fiktivních cestovatelů a objevitelů, což je celá škála popkulturních odkazů: Kirk, Spock, Uhura, Skywalker, Leida, Vader… Dalšími možnostmi k pojmenování jsou pak fiktivní dopravní prostředky – Serenity, Tardis, Nostromo, Galactica, ale také umělci, kteří psali o těchto tématech – Douglas Adams, Arthur C. Clarke…

Útvary na měsíci Styx jsou trošku méně geekovské – dostanou jména po říčních božstvech, například Eqqo, Hapi, Mbongo.

Měsíc Nix si udrží temnou atmosféru díky jménům podle božstev noci: Čandra, Bodach, Metsaka.

Kerberos na sobě logicky ponese jména slavných psů – doufejme tak třeba v Lajku…

A nakonec Hydra – která bude pojmenována ve jména legendárních a fiktivních plazů: Šmak, Farnir nebo Tlachapoud!

reklama

reklama