Hluboko pod povrchem Země se mohou nacházet trosky jiné planety. Co všechno o ní víme?

Matička Země nás nepřestává fascinovat. Nová teorie předpokládá, že Země před miliardami let pohltila jinou planetu.
Země se měla srazit s planetou Theia před miliardami let
Země se měla srazit s planetou Theia před miliardami let
iStock

reklama

Minulost naší planety a způsoby jejího formování jsou stále předmětem vědeckého bádání a mnoha nepodložených dohadů. Jednou z novějších tezí je kupříkladu to, že se Země před miliardami let srazila s planetou Theia, jejíž velikost přibližně odpovídala dnešnímu Marsu.

Pátrání po protoplanetě

Výsledkem srážky mělo být mimo jiné vytvoření Měsíce, jenž se zformoval z hornin a suti, které byly po střetu vymrštěny do prostoru kolem Země. Kam se ale poděla zbývající masa planety? Vědci věří, že zůstala pohřbena hluboko v zemském plášti a tvoří tzv. superchocholy, které je možné vysledovat pod Afrikou a Tichým oceánem.

Ačkoliv tato teorie není zcela nová, podrobněji ji v průběhu roku 2020 zkoumal geochemik Qian Yuan z Arizonské státní univerzity a společně se svým týmem představil výsledky na konferenci Lunar and Planetary Science. Yuan se domnívá, že zbytky planety Theia tvoří superchocholy o velikosti kontinentů a nikdy se nepromísily se zemským pláštěm.

Vetřelec v zemském plášti

Důvodem je rozdílná hustota, přičemž rozdíl nemusí být nikterak velký – podle Yuana stačí 1,5–3,5 procenta. Pozoruhodné nicméně je, že mimozemská část pláště tvoří až 15 procent celkové masy a ovlivňuje i magnetické pole Země. Zajímavé rovněž je, že Yuana k výzkumu pobídl rozhovor s kolegou o superchocholech a velmi jednoduchá kalkulace objemu hmoty Měsíce a pozůstatků planety Theia s objemem Marsu, jehož velikost měla protoplanetě odpovídat. Podle Yuana prý vše sedělo až podezřele dobře.

Před vědcem a jeho týmem nicméně stojí nelehký a pravděpodobně i nesplnitelný úkol – pro potvrzení celé hypotézy a nalezení dalších odpovědí na množící se dotazy by bylo nutné stejným způsobem, jakým je zkoumána Země, prozkoumat také Měsíc. Pokud byl vytvořen po srážce Země s Theiou, i v jeho plášti by měly být patrné superchocholy podobného složení a tvarů jako na naší planetě. Jenže k podobnému výzkumu se pravděpodobně dostanou až budoucí generace.

reklama

reklama