23. února 2021 13:00

Rover Perseverance poslal z Marsu první video, záznam zvuku a panoramatický snímek

Video nahrávka, zvukový záznam a také první panoramatický snímek místa přistání. Perseverance se má na povrchu Marsu čile k světu.

Po vůbec prvním snímku, který sonda Perseverance odeslala na Zemi doslova několik sekund po přistání na Marsu 18. února 2021, obdržela NASA také první video. Sonda ho pořídila během přistání a 20. února odeslala na Zemi. Podle CNN jde o první záznam přistání na Marsu pořízený z pohledu pozemské sondy.

Video začíná 230 sekund po vstupu sondy do atmosféry, pokračuje vystřelením padáku ve výšce 12 km nad povrchem a končí přistáním na Marsu. „Video ze sestupu Perseverance je tím nejbližším, jak se můžete dostat k přistání na Marsu, aniž byste si oblékli přetlakový oblek,“ komentoval záběry Thomas Zurbuchen z NASA.

Zatímco předchozí sondy odesílaly z povrchu Marsu „videa“ tvořená vlastně jen jednotlivými obrázky ve formátu GIF spojenými dohromady, Perseverance může pořizovat skutečné záběry. Rover je vybaven 23 kamerami se schopností přiblížení a barevného záznamu.

První zvuky z Marsu

Hned po dosednutí na povrch Marsu pořídil rover pomocí jednoho z mikrofonů umístěného na levé straně vozítka několik vteřin zvukového záznamu. Jde o první zvuky z rudé planety. Na záznamu neuslyšíte žádné zvuky vyvolané přistáním, jen slabý zvuk větru. Pro NASA je ale záznam mimořádně důležitý – dokazuje, že mikrofony dramatický průlet atmosférou přečkaly ve zdraví.

Na Zemi zavolal už i vrtulník

Z Marsu se ozvala i helikoptéra, která je součástí výbavy Perseverance. Vrtulník Ingenuity (Vynalézavost) už se sám spojil se Zemí, když poslal data přes svůj mateřský rover Perceverance na oběžnou dráhu. Tam už od roku 2006 obíhá sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která spojení mezi Marsem a Zemí zajišťuje.

Vrtulník vážící kolem dvou kilogramů je standardně „zaparkován“ na břiše roveru. Zůstane tam možná až 60 dnů, než se odváží k prvnímu letu. Nejprve je totiž nutné nabít jeho baterie, které mu umožní podnikat zhruba desetiminutové lety. Poté už by měl být vrtulník zcela soběstačný, k dobíjení baterií je vybaven solárními panely.

Zázračné přistání na Marsu

Rover Perseverance přistál na Marsu 18. února 2021 téměř na minutu přesně. Průlet atmosférou, jehož nejkritičtější sedmiminutovou fázi NASA nazývá „7 minut hrůzy“, proběhl bez nejmenších chyb a rover dosedl podle plánu v kráteru Jezero nedaleko delty pradávné řeky. Tady bude Perseverance, přezdívaný v řídícím středisku „Percy“, pátrat po dávných pozůstatcích života na Marsu.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom