29. listopadu 2021 08:55

Největší vesmírný pytel s odpadky v historii: ISS se zbavila skoro tří tun starých baterií

Nepořádek bude několik let hyzdit naši oběžnou dráhu. Pak shoří v atmosféře.

Obří balík s nikl-vodíkovými bateriemi váží 2,9 tuny a po oběžné dráze se pohybuje závratnou rychlostí 7,7 kilometrů za vteřinu. Do vesmíru ho z Mezinárodní vesmírné stanice vypustila robotická ruka Canadarm2. „Je to největší objekt, který jsme kdy z ISS vyhodili,“ okomentovala událost e-mailem mluvčí NASA Leah Cheshier. „Podle našich odborníků by neměl být v kolizním kurzu s jinými objekty, ale bude, stejně jako jiné předměty na oběžné dráze, monitorován organizací U.S. Space Command.“

Za všechno může jediný nepodařený let

Odhození palet se starými bateriemi, notabene v takto velkém balíku, ale původně rozhodně nebylo v plánu. Za normálních okolností by se jich kosmonauti zbavili stejně jako jiného odpadu: S pomocí japonského zásobovacího plavidla HTV, které vždy přiveze zásoby a pak „vysype koš“ – i s nákladem odpadu se oddělí od ISS a zamíří zpět k Zemi. HTV i odpadky pak shoří v atmosféře.

Jenže událostmi zamíchaly problémy ruské lodi Sojuz MS-10 v říjnu roku 2018. Pouhé dvě minuty po startu se kvůli poruše při oddělování bloků kosmická loď nenávratně poškodila. Přistávací modul proto i s posádkou nouzově přistál zpět na Zemi. Kosmonautům se nic nestalo, nemohli se ale připojit k expedici na ISS, což znatelně narušilo práce na povrchu mezinárodní vesmírné stanice. Jedno HTV tak nakonec muselo ISS opustit bez odpadu.

Baterie velké jako půlka ledničky

Byla to podobná situace, jako když na Zemi zapomenete vytáhnout popelnici před vrata. Na ISS se povážlivě navršily odpadky, a to pořádně velké. Jediná baterie má zhruba takový objem, jako běžný mrazák, přičemž jich na ISS bylo celkem 48.

Astronauti nakonec výměnu všech zastaralých baterií za modernější lithium-iontové dokončili až v únoru roku 2021. Znatelně přitom zlepšili energetický systém celé stanice, jenže odpadky už nebylo jak odvézt – počet HTV ke stanici byl předem daný. Museli se proto palet s bateriemi zbavit jinak.

Balík se tak připojil ke 34 tisícům objektů větších než 10 centimetrů, které se nám pohybují nad hlavou na oběžné dráze. A stejně jako ony tam nějakou chvíli zůstane. Bude se ovšem stále přibližovat k Zemi a nakonec i tyto odpadky shoří v naší atmosféře. Podle NASA si na to nicméně dva až čtyři roky počkáme.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom