Největší vesmírný pytel s odpadky v historii: ISS se zbavila skoro tří tun starých baterií

Nepořádek bude několik let hyzdit naši oběžnou dráhu. Pak shoří v atmosféře.
Balík s bateriemi krátce po vypuštění z ISS
Balík s bateriemi krátce po vypuštění z ISS
NASA

reklama

Obří balík s nikl-vodíkovými bateriemi váží 2,9 tuny a po oběžné dráze se pohybuje závratnou rychlostí 7,7 kilometrů za vteřinu. Do vesmíru ho z Mezinárodní vesmírné stanice vypustila robotická ruka Canadarm2. „Je to největší objekt, který jsme kdy z ISS vyhodili,“ okomentovala událost e-mailem mluvčí NASA Leah Cheshier. „Podle našich odborníků by neměl být v kolizním kurzu s jinými objekty, ale bude, stejně jako jiné předměty na oběžné dráze, monitorován organizací U.S. Space Command.“

Robotické rameno Canadarm2 odhazuje odpadky
Autor: NASA Robotické rameno Canadarm2 odhazuje odpadky

Za všechno může jediný nepodařený let 

Odhození palet se starými bateriemi, notabene v takto velkém balíku, ale původně rozhodně nebylo v plánu. Za normálních okolností by se jich kosmonauti zbavili stejně jako jiného odpadu: S pomocí japonského zásobovacího plavidla HTV, které vždy přiveze zásoby a pak „vysype koš“ – i s nákladem odpadu se oddělí od ISS a zamíří zpět k Zemi. HTV i odpadky pak shoří v atmosféře.

Nákladní kosmická loď HTV-1
Autor: NASA Nákladní kosmická loď HTV-1

Jenže událostmi zamíchaly problémy ruské lodi Sojuz MS-10 v říjnu roku 2018. Pouhé dvě minuty po startu se kvůli poruše při oddělování bloků kosmická loď nenávratně poškodila. Přistávací modul proto i s posádkou nouzově přistál zpět na Zemi. Kosmonautům se nic nestalo, nemohli se ale připojit k expedici na ISS, což znatelně narušilo práce na povrchu mezinárodní vesmírné stanice. Jedno HTV tak nakonec muselo ISS opustit bez odpadu.

Astronauti Hague a Ovčinin, kteří se měli připojit k posádce ISS
Autor: NASA/Elizabeth Weissinger Astronauti Hague a Ovčinin, kteří se měli připojit k posádce ISS

Baterie velké jako půlka ledničky  

Byla to podobná situace, jako když na Zemi zapomenete vytáhnout popelnici před vrata. Na ISS se povážlivě navršily odpadky, a to pořádně velké. Jediná baterie má zhruba takový objem, jako běžný mrazák, přičemž jich na ISS bylo celkem 48.

Astronauti nakonec výměnu všech zastaralých baterií za modernější lithium-iontové dokončili až v únoru roku 2021. Znatelně přitom zlepšili energetický systém celé stanice, jenže odpadky už nebylo jak odvézt – počet HTV ke stanici byl předem daný. Museli se proto palet s bateriemi zbavit jinak.

Balík se tak připojil ke 34 tisícům objektů větších než 10 centimetrů, které se nám pohybují nad hlavou na oběžné dráze. A stejně jako ony tam nějakou chvíli zůstane. Bude se ovšem stále přibližovat k Zemi a nakonec i tyto odpadky shoří v naší atmosféře. Podle NASA si na to nicméně dva až čtyři roky počkáme.

reklama

reklama