15. října 2020 13:00

NASA odhalila nádherné nové snímky vesmíru

Díky nejmodernějším technologiím může NASA zahlédnout neuvěřitelné vesmírné události jako výbuchy hvězd nebo střety galaxií.

Rentgenová observatoř Chandra je rentgenový dalekohled pracující na oběžné dráze Země. Poněkud podivné jméno je poctou indickému astrofyzikovi jménem Subrahmanyana Chandrasekhara. Jeho přezdívka zněla Chandra.

Observatoř vynesl na oběžnou dráhu raketoplán Columbia v roce 1999 během mise STS-93. Tato observatoř během své existence dodala více než 23 bilionů bajtů dat. Patří mezi ně i ty nejúžasnější záběry vzdálených koutů vesmíru. Podobné snímky získává NASA i z Hubbleova vesmírného teleskopu.

Výběr nejlepšího

Megavýbuchy hvězdného plynu, vznik vzdálených galaxií či pohledy do nitra supernov. To všechno nikdo z běžných smrtelníků nezahlédne. Přesto jsou díky nejmodernějším technologiím možné pohledy do skutečných hlubin vesmíru. Podívejte se na snímky, které NASA uvolnila ke zveřejnění a které alespoň trochu dokážou představit běžným smrtelníkům děje, jež se odehrávají v mrazivých vesmírných dálavách.

1. Část horké galaxie Abell 2744 patří mezi největší objekty ve vesmíru, které zatím NASA objevila.

2. Tento snímek cyklonální galaxie Cartwheel vypráví o nebeském příběhu, v němž jedna galaxie plula přímo skrz druhou. Tato mezigalaktická srážka vygenerovala spoustu nových hvězd a horkých plynů (na snímku jsou fialové).

3. Ety Carinae, hvězdné dvojice obíhajících hvězd uprostřed spirály smrti.

4. Astronomové spočítali, že k tomuto megavýbuchu došlo v roce 1680. Neexistují žádné záznamy o lidech, kteří byli svědky výbuchu supernovy, ale byl by to v té době jeden z nejjasnějších objektů na obloze.

5. Tento snímek ukazuje fázi planetární mlhoviny při zániku hvězdy. Zde se umírající hvězda zmenšila a začala se zbavovat kosmického plynu a prachu.

6. Tato událost zobrazující nepravidelnou galaxii M82 v souhvězdí Velké Medvědice je od nás vzdálena 11 milionů světelných let.

7. V roce 1987 zahlédli astronomové masivní hvězdnou explozi. Toto je snímek pořízený vesmírným teleskopem Chandra a ukazuje následnou rázovou vlnu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom