Nejnovější ruská vojenská raketa se zřítila. Armáda ujišťuje, že je to v pořádku

Na kosmodromu v Plesecku u Archangelsku na severozápadě Ruska se zřítila ruská vojenská raketa.
Antej 2500
Antej 2500

reklama

Na kosmodromu v Plesecku u Archangelsku na severozápadě Ruska se včera zřítila nově vyvíjená raketa. Informaci médií o nezdařeném testu posléze úřady potvrdily s tím, že ke škodám ani ztrátám na životech nedošlo. Ujistily také, že obyvatelstvu žádné nebezpečí nehrozí.

"Žádné nebezpečí obyvatelům ani životnímu prostředí kvůli této havárii nehrozí. Palivo z rakety není životu ani zdraví nebezpečné, žádné jiné nebezpečné prvky raketa neobsahovala," uvedlo krizové středisko ministerstva pro mimořádné situace.

Raketa pro Írán

Podle agentury TASS šlo o protiraketovou zbraň, kterou na severském kosmodromu testovala zbrojařská společnost Almaz-Antej. Odpálen prý byl modernizovaný model rakety Antej-2500, což je podle ruských odborných médií exportní verze protiraketového systému S-300. Kolem zbraní tohoto typu nedávno propukl rozruch, když Rusko oznámilo jejich dodávku Íránu.

Státní firma Almaz-Antej, která se specializuje na vývoj a výrobu prostředků protivzdušné a protiraketové obrany, v současné době vyvíjí modernizovanou verzi těchto protiraket s označením S-500. Zda šlo v Plesecku právě o tuto zbraň, není známo.

Podle tiskové zprávy výrobce splnil test stanovené cíle, přestože raketa se zřítila. "Kvůli nedostatečné startovní rychlosti došlo v bezpečnostním sektoru k řádnému sebezničení rakety," uvedla společnost Almaz-Antej.

Z kosmodromu Pleseck startují hlavně vojenské rakety. Loni tam Rusko vyzkoušelo i novou nosnou raketu Angara, první raketu pro vesmírný program od rozpadu Sovětského svazu.

ČTK

reklama

reklama