Nejen Bajkonur a Cape Canaveral: Znáte 22 světových kosmodromů?

Ve světě funguje více než 20 kosmodromů.
Sovětský raketoplán Buran se chystá odstartovat z Bajkonuru
Sovětský raketoplán Buran se chystá odstartovat z Bajkonuru

reklama

Ruský kosmodrom Pleseck, který v současnosti slouží k vojenským, vědeckým i komerčním letům, leží přibližně 200 km jižně od severoruského přístavu Archangelsk. Byl vybudován v roce 1957 jako přísně utajovaná základna pro mezikontinentální balistické rakety R-7. V polovině 60. let sovětské vedení rozhodlo o tom, že základna Pleseck se bude využívat i pro kosmické lety. "Klasickým" kosmodromem se stal Pleseck 17. března 1966 startem první družice Kosmos-112. Z kosmodromu byly vypuštěny československé a české družice Magion a Mimosa.

- Podle serveru spacetoday.org je nyní v provozu po celém světě 22 kosmodromů.

- Za první klasický kosmodrom světa je označován nejznámější ruský kosmodrom Bajkonur, který ale leží na území Kazachstánu. Jedná se o rozsáhlý komplex odpalovacích ramp pro pilotované lety, kosmické sondy, komunikační družice a družice typu kosmos. Byl místem vypuštění první umělé družice Země (1957) a startu Jurije Gagarina do kosmu (1961). Kosmodrom zahájil svou činnost v červnu 1955 jako náhrada za územně nedostačující komplex Kapustin Jar. Název Bajkonur je odvozen od hornického města vzdáleného asi 300 kilometrů od kosmodromu. Základně se později začalo říkat také podle blízké vesnice Ťuratam. K zajištění kosmodromu slouží asi 30 kilometrů vzdálené nově vybudované město Bajkonur (dříve Leninsk).

- Ruskou závislost na Bajkonuru by měl snížit nově budovaný kosmodrom Vostočnyj, který vyrůstá v Amurské oblasti na východě země nedaleko hranic s Čínou. Jeho budování provázely problémy a podle zatím poslední zprávy by měla první raketa z kosmodromu odstartovat koncem letošního dubna. První pilotované lety do vesmíru odstartují až v roce 2025.

- Největší americká kosmická základna Mys Canaveral se rozkládá na Floridě u městečka Titusvile. I když oficiální název celého komplexu je Eastern Test Range (Východní zkušební střelnice), je běžněji znám pod názvem Cape Canaveral. Provoz střelnice byl zahájen vypuštěním upravené německé rakety V-2 (Bumper) v červenci 1950. Jižní polovina kosmodromu patří vojenskému letectvu, severněji se nachází Kennedyho vesmírné středisko (KSC) patřící Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

- Francouzskému kosmickému programu a především Evropské kosmické agentuře (ESA) slouží kosmodrom Kourou, který leží ve Francouzské Guyaně. Kosmodrom začala Francie budovat v souvislosti s likvidací kosmodromu Hammaguir v roce 1964. Francouzská Guyana je zámořským departementem Francie. ESA využívá kosmodrom pro své dva klíčové vesmírné programy Copernicus, jehož cílem je vybudovat evropské kapacity pro pozorování Země z vesmíru a zlepšit monitorování klimatických změn či přírodních katastrof, a satelitní navigační systém Galileo, jehož administrativní centrum je v Praze.

- Nejstarší čínskou základnou je kosmodrom Ťiou-čchüan, který leží v severozápadní provincii Kan-su v poušti Gobi. Západní prameny ho nazývají Šuang-čcheng-cu podle města, u kterého je vybudován. Původně raketová střelnice se začala stavět v červnu 1956, první testy se uskutečnily v září a v listopadu 1960 (ruské balistické rakety R-2). Dvě rampy slouží pro zkoušky balistických raket a pro vypouštění návratových družic. V roce 1999 byla uvedena do provozu rampa pro starty pilotovaných letů, v říjnu 2003 odtud Čína vyslala svou první pilotovanou raketu.

ČTK

reklama

reklama