NASA se připravuje na dopad ničivého asteroidu. Už tento týden

Celý první květnový týden se v americké kosmické agentuře NASA nese ve znamení simulace dopadu ničivého asteroidu. Píší se takhle hollywoodské scénáře?
Příprava na Armagedon
Příprava na Armagedon
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pozor: Zemi ohrožuje asteroid

Kdyby se ukázalo, že k Zemi míří asteoriid s velkým ničivým potenciálem, jak by se svět zachoval? Co by dělali běžní lidé? Co vlády, instituce a agentury? Jak ochránit co nejvíce lidí, jak předcházet panice a rabování? A dávalo by vůbec smysl snažit se srážku odvrátit?

Právě tyto otázky řeší celý tento týden NASA v rámci Planetary Defence Conference 2019. NASA a další americké vládní federální agentury v jejím rámci provádějí velkou zkoušku, co dělat, kdyby k výše popsanému scénáři, který se asi nikdo nepřeje, došlo.
Fiktivní scénář, který se testuje, vypadá takto: začne oznámením tělesa NEO (Near-Earth Object neboli těleso v blízkosti Země), které má šanci 1 : 100, že zasáhne roku 2027 Zemi. Účastníci budou řešit jak mise obranné, tak mitigační – tedy jak se zachovat po dopadu takového tělesa, aby nevznikla obří krize.

Pozor na asteroidy
Autor: pixabay.com Pozor na asteroidy

NASA a její krizový scénář

Tato cvičení opravdu pomohla komunitě kolem obrany planety pochopit, co potřebují naši kolegové, kteří se starají o řešení dopadů katastrof,“ popsala NASA v tiskové zprávě. „Toto cvičení nám pomůže všechny metody ještě více zefektivnit a lépe je využívat.

K Zemi míří obří asteroid 1
Autor: istock.com K Zemi míří obří asteroid 1

V tomto hypotetickém scénáři NASA a další světové kosmické agentury budou sledovat těleso v kosmu a budou se snažit poznávat jeho vlastnosti především s tím, jak by se dalo zničit nebo odvrátit, ale také by měly poznat, co by udělalo s místem, kam dopadne i jaké by byly globální následky také události. Vědci uvádějí, že zásadní je na této simulaci spolupráce mezi agenturami a výzkumnými institucemi. Akademici by se v jejím rámci měli naučit komunikovat s úředníky, kteří se starají o krizové zásobování, s experty na dopravu i na další sektory, které by byly po dopadu asteroidu klíčové – například s energetiky. 
Toto cvičení je už sedmé svého druhu, do něhož se NASA zapojila, každé se pokouší připravit na krizový scénář hrozby z vesmíru lépe a lépe. 

Text: Martin Kolář

Reklama
Reklama