Přistání roveru Perseverance na Marsu: Sledujte s námi přímý přenos

Jdeme na přistání
Jdeme na přistání
NASA

reklama

NASA se pokouší dopravit bezpečně na povrch Marsu automatické vozítko Perseverance (Vytrvalost). Dosednout by mělo na okraj kráteru Jezero plný útesů, jam a písečných dun. To všechno by mohlo misi za 3 miliardy dolarů zhatit.

Sonda vstoupí do marťanské atmosféry dnes ve 21:36 a ve 21:48 začne brzdit pomocí trysek. O sedm minut později, tedy ve 21:55, dosedne na povrch planety. Těchto sedm minut NASA označuje jako 7 minut hrůzy. Přistávací kapsle se sondou totiž bude muset pomocí motorů prudce snížit svou rychlost až na nulu. Přistání na Marsu bylo přitom úspěšné jen ve 40 procentech případů.

Sledovat průběh přistání můžete v živém komentovaném přenosu připraveném NASA: 

Pátrání po mimozemském životě začíná

Mise si stanovila několik hlavních cílů. Tím prvním je prozkoumat povrch Marsu, dalším pak pátrání po případných „biologických podpisech“, tedy důkazech toho, že se v minulosti na Marsu nacházel život. Třetím úkolem dosud největšího vozítka pro průzkum rudé planety je vyvrtávat a odebírat vzorky hornin a půdy. Ty se pak uloží do zapečetěných trubic, které budoucí mise přepraví zpět na Zemi.

Posledním vědeckým cílem projektu je příprava lidské posádky, která by na Mars mohla zamířit po ukončení mise. Testovat se proto budou některé technologie, které by mohly pomoci budoucím „marsonautům“.

reklama

reklama