3. března 2020 17:30

NASA chystá šest nových letů na Měsíc. V roce 2024 tam pošle první ženu

Projekt Artemis, který počítá s návratem lidí na Měsíc, jede na plné obrátky. NASA kromě motoru testuje novou raketu a má i nový skafandr pro ženy.

Zatímco se pozornost soukromých firem usilujících o cesty do vesmíru upírá hlavně k Marsu, americká NASA chce znovu dostat astronauty na Měsíc. Nová nosná raketa projektu Artemis už je skoro hotová, ve hře jsou teď loď Orion, přistávací modul a další prvky náročného projektu, který má v letech 2020–24 přijít na 35 miliard dolarů.

NASA před koncem února otestovala speciální motor určený k evakuaci lodi Orion s posádkou v případě nepodařeného startu. Motor, který vyvinula společnost Northrop Grumman, umožňuje pomocí ventilů regulovat tah a tím i směr pohybu lodi. Na test se podívejte tady:

S plánem dostat člověka znovu na Měsíc se počítalo až pro rok 2028, prezident Donald Trump ale rozhodl o jeho urychlení o 4 roky tak, aby se nové přistání na Měsíci uskutečnilo ještě během jeho případného druhého funkčního období.

Noví astronauti dokončili výcvik

NASA, která na projektu Artemis spolupracuje s kosmickými agenturami Japonska, Evropy, Kanady a Ruska a také řadou soukromých firem, je tak nyní pod velkým časovým tlakem. I proto si pro tento fiskální rok řekla o dodatečných 1,6 miliardy dolarů.

Po dlouhé době od ukončení programu raketoplánů v roce 2011 tak speciální výcvik v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu absolvovala i skupina astronautů tvořená šesti ženami a sedmi muži.

Nosná raketa je před dokončením

V lednu 2020 přitáhlo pozornost fanoušků amerického vesmírného programu stěhování a sesazování jednotlivých komponentů hlavního stupně nosné rakety SLS programu Artemis. Vše se odehrálo v obří montážní budově v Kennedyho vesmírném centru na Floridě.

K Měsíci se poletí přes novou stanici

Znovudobytí Měsíce se bude dost lišit od předchozích misí projektu Apollo, kdy na povrchu přistáli vždy dva astronauti v přistávacím modulu, zatímco nad jejich hlavami kroužil ve velitelském modulu třetí člen mise.

Loď Orion s astronauty na palbě se nejprve spojí s dokovací stanicí Lunar Gateway, která bude trvale zaparkovaná na oběžné dráze Měsíce. Sestup na povrch pak bude probíhat ve speciálním modulu. O jeho výrobu se nyní ucházejí firmy Boeing a Blue Origin. Boeing má také na starosti výrobu hlavní nosné rakety SLS, kterých bude NASA potřebovat celkem deset.

První bezpilotní let nového projektu nazvaný Artemis 1 má proběhnout v roce 2021. Od roku 2024 chce NASA na povrchu Měsíce přistávat každý rok až do roku 2030. Má tedy jít o šest pilotovaných misí.

SLS je koncipovaná jako dvoustupňová nosná raketa na tuhá paliva. S výškou 111,25 metru je jen o půl metru vyšší než hlavní nosná raketa projektu Apollo Saturn V.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom