Na Marsu byl život, potvrzují vědci. Ale nepředstavitelný

Mars má všechno, co je třeba ke vzniku života. Jen ten život na něm chybí. Moc to nedává smysl ani těm nejlepším vědcům.
FOTO: NASA
FOTO: NASA

reklama

Proč jsme vlastně na Marsu ještě nenašli život ani stopy po něm, se pokusil zjistit tým vědců z univerzity v Aberdeenu. S výsledkem: „Je to divné.“

Axperti analyzovali veškerá data nasbíraná marsovskými sondami – včetně těch nejnovějších. Podle těchto údajů jsou podmínky pod povrchem Marsu vhodné pro vznik i existenci jednoduchého života. Život tam není, ale kdysi tam zřejmě byl. Ovšem jen v té nejjednodušší podobě.

Kde je ten život?

Pokud někdy na Marsu život existoval, tak určitě jen pod povrchem. Ale to není nic zvláštního – možná jste netušili, že také na Zemi žije více než polovina druhů pod povrchem. Na obou planetách platí stejný zákon: ukrytý pod povrchem má život mnohem víc šancí překonat nástrahy vesmíru. Na Marsu, s jeho řídkou atmosférou, to platí dvojnásob.

Podle Dr. Josepha Michalskiho, který projekt vedl, je dokonce šance, že by někde na Marsu mohl život existovat dodnes. Za ideální místo označuje vědec krátery. Právě tam se totiž usazovala voda a vznikala tak jakási jezírka. V nich se zřejmě shromažďovaly minerály a také uhlíkové sloučeniny, které jsou základem života i na naší Zemi.

Mars VS Země

Podmínky na Marsu dnes podle geologa připomínají podmínky, které mohly panovat na mladé Zemi – s jednou zásadní výjimkou: neexistující sopečnou činností. Právě ta zřejmě hrála rozhodující roli při vzniku života. „Protože nevíme, jak život vznikl na Zemi, můžeme jen hádat, jak mohl vzniknout na Marsu. Ale je pravděpodobné, že na obou místech vznikl v podzemí,“ řekl vědec.

Michalski i jeho tým teď netrpělivě čekají, až začne na Marsu zkoumat geologické vrstvy sonda Curiosity. Ta má za úkol vzít vzorky ze stěny kráteru Gale – v nich jsou zaznamenány geologické dějiny milionů let Rudé planety. Michalski a všichni, kdo se zajímají o původ života, jsou nesmírně natěšení: „je to, jako by nám někdo daroval stránky vytržené z učebnice o dějinách Země.“

reklama

reklama