Elon Musk prozradil, jaký osud čeká první lidi na Marsu

Miliardář a zakladatel společností Tesla a SpaceX si ohledně první lidské cesty na Mars nebral servítky.
Elon Musk láká na první výpravu na Marsu, která... nedopadne dobře pro všechny
Elon Musk láká na první výpravu na Marsu, která... nedopadne dobře pro všechny
iStock / AP

reklama

Americký filantrop a zakladatel automobilky Tesla či společnosti SpaceX Elon Musk už několikrát otevřeně mluvil o výpravě na rudou planetu Mars, kterou by chtěl zprostředkovat odvážným zájemcům pomocí vlastní kosmické lodi Starship. Že nepůjde o nic jednoduchého, si zřejmě umí každý představit, realistický pohled ale má i sám Musk a otevřeně přiznal, že první lidé, kteří se vydají na Mars, pravděpodobně zemřou.

Pionýři smrti

„Dobývání Marsu proběhne podobně jako Shackeltonovo dobývání Antarktidy. Bude nebezpečné a nepříjemné. Bude to dlouhá cesta, již člověk nemusí přežít,“ pronesl Elon Musk v nedávném streamu. Sir Ernest Henry Shackelton vedl tři britské expedice do Antarktidy a proslavil se jejím zdoláním od Weddellova moře přes jižní pól až k Rossovu moři v letech 1914–1916. Podobně nebezpečná cesta zřejmě čeká i první osadníky Marsu, kteří musí podle Muska počítat i s variantou, že se už nevrátí domů.

„Bude to slavná výprava a úžasná zkušenost... řada lidí ale zpočátku zemře,“ dodal americký vizionář a vyjmenoval, jaké vlastnosti musí první lidé vyslaní na Mars mít a s čím musí dopředu počítat. „Pravděpodobně nebudete mít kvalitní jídlo. Pokud vás ale drsná a nebezpečná cesta bez záruky návratu láká, pak to musí být Mars,“ prohlásil Musk a dodal, že všichni účastníci musí být dobrovolníci.

Těžký život na Marsu

Muskova slova potvrdila planetární geoložka Jennifer Buz z Northern Arizona University, která je přesvědčená, že první osadníci Marsu musí být skvěle vycvičeni ve zvládání nečekaných a kritických situací. „Existuje spousta věcí, které si můžete naplánovat, na některé věci ale nemusí být vaše tělo vůbec připraveno,“ řekla Buz a dodala, že první lidé na Marsu budou zřejmě žít v podzemí a pečlivě monitorovat situaci na povrchu. Situaci nezmění ani první marsovská „města“, která budou na rozdíl od těch pozemských jen soustavou habitatů a modulů, ze kterých s ohledem na nevlídnou atmosféru Marsu nebude možné jen tak vyjít ven a nadechnout se.

První osadníci Marsu tedy svou cestu rozhodně nebudou moci pojmout jako dovolenou. Čeká je tvrdá práce, nevlídné podmínky a některé z nich možná i zapomnění doma na Zemi. Za příklady nemusíme jít daleko. Stačí si vzpomenout na zapomenutého astronauta Michaela Collinse z mise Apolla 11.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama