Mongolové a Kazaši v kosmu. Deset zemí, které se snaží proniknout do vesmíru

Agenturu NASA a evropskou ESA zná asi každý. Ale asi jste netušili, že vlastní kosmické agentury mají i Litva, Srí Lanka nebo Mongolsko.
Korejští astronauti
Korejští astronauti
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kosmický výzkum už dávno není jen záležitostí několika málo zemí. Bývalý elitní klub se dnes rozšířil na několik desítek zemí, často i takových, do nichž byste to vůbec neřekli. Mají různé zájmy, a přestože se zdá, že nic nemohou dokázat, ve skutečnosti má jejich výzkum docela význam.

Litva

První litevský kosmonaut se dostal do vesmíru už roku 1969 v rámci sovětské mise Sojuz. Alexej Jelisejev-Kuraitis se stal národním hrdinou, jeho slávu překonal až další litevský dobyvatel vesmíru Rimastas Stankevičius. Ten proslul především okamžikem své smrti: na letecké show selhal jeho Su-27 motor. Pilot místo aby vyskočil a zachránil si život, řídil do poslední chvíle letoun směrem, kde explodující stíhačka nikomu neublížila.

V poslední době litevský vesmírný výzkum začal intenzivně spolupracovat s NASA. Podle americké vesmírné agentury tam za posledních 10 let pracovalo nejméně několik stovek expertů z této bývalé sovětské republiky.

Bangladéš

Do Bangladéše byste asi neřekli, že má úspěšnou vesmírnou agenturu, ale je to tak. Její webové stránky jsou sice poněkud zastaralé a trošku komické, ale samotný výzkum má docela úspěch. Jeho hlavním smyslem je monitoring katastrof, především povodní, které Bangladéš ohrožují nejvíc.

Výzkum ve spolupráci se zahraničními společnostmi také směřuje k popisu přírodního bohatství a nových nalezišť vzácných kovů, ropy a podobně.

Srí Lanka

Roku 2015 dostane Srí Lanka do vesmíru svou první geostacionární družici. Nemá na to sice vlastní družice, ale o to lépe funguje spolupráce s Čínou. Právě Čína nyní hraje ve vesmírném výzkumu malých zemí obrovskou roli. Pomáhá jim s vlastními družicemi, zásobuje je vědci i financemi.

Experti dokonce mluví o tzv. vesmírné diplomacii. Pro řadu zemí a jejich čelné politiky je vlastní družice nebo vesmírný program natolik prestižní záležitost, že rádi zaplatí Číně nějaké ty miliony, případně jí přihrají zajímavé zakázky…

Turecko

Nejsilnější země Blízkého východu se o vesmírný program musí zajímat. Už jen z důvodů prestiže, ale samozřejmě také proto, aby na tom Turecko vydělalo. Turci dostali do vesmíru už několik satelitů Göktürk – zatím s pomocí Číny. Jejich účel je jednoznačný: monitoring nebezpečných oblastí pro vojenské účely.

Vloni se Turecko rozhodlo, že se stane i největším dobyvatelem vesmíru v regionu a chce proto vybudovat vlastní kosmodrom.

Mongolové

Mongolsko má vlastní vesmírnou agenturu – věřili byste tomu? Země pastevců úspěšně spolupracuje s USA, Ruskem i Čínou, je v tom rozkročená podobně jako její zahraniční politika. A na co vlastně Mongolsko potřebuje satelity?

Příčina je podobná jako u Bangladéše, také Mongolové potřebují včasná varování před přírodními katastrofami a kvůli zahraničním investorům chtějí znát pořádně své přírodní bohatství. V případě Mongolska jsou největším bezpečnostním rizikem dobře odhalitelným z kosmu obrovské stepní požáry.

Ázerbajdžán

Horší webové stránky než má ázerbajžánský vesmírný program asi nenajdete. Schválně, přesvědčte se sami. To ale neznamená, že by podobně amatérský byl i ázebajdžánský vesmírný program; opak je pravdou. Vlastní vesmírnou agenturu má země už od roku 1975. Jejím hlavním úkolem je „výzkum spektrometrických a radiačních vlastností svého území“. Jednodušeně řečeno – má zjistit, co cenného se v Ázerbajdžánu nachází.

Kazachstán

O Kazachstánu se u nás moc nemluví, je to ale škoda, protože tato země bude díky svému přírodnímu bohatství hrát ve světě čím dál větší roli. Má obrovské zásoby ropy a zemního plynu a tím pádem také dolary na rozhazování.

A proto v zemi vznikla i vesmírná agentura, jejím ředitelem je Tokhtar Aubakirov. Sice to zní jako z Borata, ale tento muž se už podíval osobně do vesmíru – jde o prvního kosmonauta Kazachstánu.

Severní Korea

Od roku 2012 má Severní Korea na oběžné dráze vlastní satelit – pozorovací družici Kwangmyŏngsŏng-3. Účel severokorejského vesmírného programu je jednoznačný: lépe se připravit na budoucí válku se svým jižním sousedem a především arciďáblem Spojenými státy.

Japonsko

Japonci jsou ve vesmíru velmi činní a stejně úspěšní. Roku 2005 se Japoncům podařilo přistát s dálkově ovládanou raketou Peregrine Falcon na asteroidu 25143 Itokawa. Tam robot odebral vzorky a s nimi se vrátil zpět na Zemi.

I plány do budoucnosti mají Japonci velmi ambiciózní. Jedním z nich je cesta k Jupiteru a ten druhý zní ještě lépe: vybudovat na Měsíci trvale obývanou kolonii. Bohužel stejný záměr mají i největší konkurenti Japonska – Číňané…

Řecko

Přestože je Řecko už pár let na hranici ekonomického krachu, má vlastní kosmickou agenturu s pořádně pompézním jménem. Jmenuje se Istitute for Astronomy, Astrophysics, Space Applications and Remote Sensing neboli IAASARS a zaměstnává několik desítek vědců, kteří se věnují výzkumu a popularizaci astronomie.

Reklama
Reklama