Mimozemšťané jsou velcí jako medvědi, předpovídá slavný matematik

Budoucí hledači vesmírných civlizací by si měli dávat pozor – cizinci budou zřejmě větší, než čekáme...
Pozor na vesmírného medvěda
Pozor na vesmírného medvěda
Zero Sum Games

reklama

Podle respektovaných vědců šance na nalezení mimozemského života stále roste. NASA předpokládá, že důkazy o něm budeme mít nejpozději do roku 2050. Zatím si nedokážeme ani vzdáleně představit, jak budou tito tvorové vypadat – ale někteří vědci už předvídají, jak budou mimozemšťani velcí.

Podle Ferguse Simpsona z barcelonské univerzity by si astronauti, kteří s mimozemšťany přijdou do styku, měli dávat pozor. Většina tvorů žijících na jiných planetách totiž bude velká – opravdu velká. Jejich průměrná hmotnost by podle tohoto matematika měla být kolem 314 kilogramů!

Simpson vychází ze dvou statistických modelů, přičemž základním předpokladem je, že mimozemské civilizace budou poměrně málo početné – v jeho představách by měly mít kolem 50 milionů členů. Proč? Země je výjimečná tím, že je obyvatelná úplně celá, na ostatních planetách budou zřejmě vhodné k životu jen malé části; z toho vychází, že populace budou průměrně velice malé.

Omyl, nebo naděje?

Statisticky je také pravděpodobnější, že více mimozemských civilizací bude žít na větších planetách. Průměrná planeta s mimozemskou civilizací by podle Simpsona měla být asi 1,4krát větší než Země.

Poslední problém, který matematik studoval, byla velikost mimozemšťanů. Na Zemi funguje jednoduché pravidlo: čím menší tvor, tím více jich na naší planetě najdete. Díky tomu je daleko větší šance, že natrefíte na komára než na plejtváka. Nízká hustota populace, kterou Simpson předpověděl, ale zase naznačuje, že mimozemšťané mohou být větší, než je běžné na naší rodné planetě. Průměrně by to mělo být výše zmíněných 314 kilogramů…

Možná se vám to zdá jen jako nesmyslná hra s čísly, ale při nesmírné velikosti vesmíru je i tohle pro vědce, kteří po životě pátrají, nesmírně důležité vodítko. A to přesto, že už se našlo několik matematiků, kteří Simpsonem použité metody rozporují. Tak třeba Seth Shostak z SETI tvrdí, že taková velikost je nesmyslná – tak velcí tvorové totiž nemají podle něj důvod zvyšovat svou inteligenci…

reklama

reklama