Jak rychle by mimozemšťané ovládli naši galaxii? Simulace invaze odhalila nepěkné vyhlídky

Podle modelu, který připravili vědci z Americké astronomické společnosti, by mimozemšťané nemuseli být ani příliš vyspělí.
K invazi Mléčné dráhy by nemusela být mimozemská civilizace extrémně vyspělá
K invazi Mléčné dráhy by nemusela být mimozemská civilizace extrémně vyspělá
iStock

reklama

Následující simulace rozhodně nadchne fanoušky science fiction. Na to, aby mimozemšťané kolonizovali celou galaxii podobnou naší Mléčné dráze, by jim totiž stačila jedna miliarda let. Možná vám to připadá v porovnání s délkou lidského života jako hodně, musíme ale přemýšlet v měřítku relativním vůči průměrné délce života galaxií. Například Mléčné dráze je v současnosti okolo 13,6 miliard let a minimálně další 4 miliardy let života ji čekají, než se srazí s galaxií Andromeda. 

Vyspělé civilizace by dokázaly využít hvězd jako zdrojů energie
Autor: iStock Vyspělé civilizace by dokázaly využít hvězd jako zdrojů energie

Na stejné úrovni bychom mohli být za 1 000 let 

Na celé simulaci je nejzajímavější fakt, že nepočítá s nijak extrémně vyspělou civilizací. Naopak. Mimozemská rasa, kterou vědci z Americké astronomické společnosti nasimulovali, je pouhý typ II na Kardaševově stupnici. To znamená, že je schopná využít energii vyzařovanou vlastní hvězdou a její spotřeba energie je srovnatelná se svítivostí našeho Slunce.

Lidstvo je sice stále na stupni nula, jedničky bychom ale mohli při současném tempu vývoje dosáhnout už během století; na zmíněný druhý stupeň bychom se pak dostali zhruba za tisíc dalších let.

Kolonizační lodě by nebyly závratně rychlé
Autor: iStock Kolonizační lodě by nebyly závratně rychlé

Pomalé lodě a malá vzdálenost cesty 

Kromě toho vědci simulaci nastavili tak, aby mimozemské lodě nebyly o moc rychlejší než naše současné nejrychlejší vesmírné sondy. Respektují i všechny známé fyzikální zákony a omezení a počítají pouze s naším současným porozuměním vesmíru.

Další stanovené parametry jsou takové, aby mimozemská domovská hvězdná soustava a po ní pak všechny další nově osídlené hvězdné systémy mohly civilizaci podporovat 100 milionů let. Zároveň vědci stanovili, že mimozemšťané budou vypouštět vždy pouze jediné kolonizační plavidlo za 100 tisíc let a tyto lodě se budou pohybovat rychlostí 10 kilometrů za sekundu a nebudou cestovat dál než 10 světelných let od místa, ze kterého vyrazily. Proto bude vždy v okolí jen několik vhodných hvězdných soustav. A toto je výsledek:

„Na této simulaci je úžasné, že kvůli malému dosahu lodí a tomu, jak málo často jsou lodě vysílány, jde ta expanzní vlna tak pomalu, že vše velmi ovlivňuje pohyb samotných hvězd,“ vysvětlil jeden z autorů simulace, profesor Jason Wright, na svém blogu. „Nakonec se dostane až do střední části galaxie, kde jsou u sebe jednotlivé hvězdy daleko blíž, a vše se ohromně zrychlí, ale vnější část galaxie zůstane neobydlená.“

Tým v současnosti pracuje na simulaci nové, ve které chce ještě zahýbat s limity, jak daleko jednotlivé lodě budou schopné cestovat, a také upravit interval mezi plavidly. Vědci jsou totiž zvědaví, nakolik tyto proměnné ovlivní podobu výsledného osídlení galaxie.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama