Byl objeven největší meteoritický kráter v nedávné historii lidstva. Kde lidé spatřili drtivý dopad?

Kráterů po dopadech meteoritů je na Zemi celá řada. Nález největšího a zároveň nejmladšího se však neděje každý den.
Stometrový asteroid mohl nadělat pěknou paseku (velmi ilustrační foto)
Stometrový asteroid mohl nadělat pěknou paseku (velmi ilustrační foto)
Getty Images

reklama

Meteorit sice vyhubil dinosaury, ale výbuch a následný kráter lidé kvůli své tehdejší neexistenci nikdy neviděli. Zato obrovskou explozi, která v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang vyrobila kráter hluboký 300 metrů s průměrem téměř 2 kilometry, lidé zaznamenat mohli. 

Poslední největší meteorit dopadl zřejmě do Činy
Autor: iStock Poslední největší meteorit dopadl zřejmě do Činy

Největší nedávný dopad?

Odborný magazín Meteoritics & Planetary Science publikoval popis kráteru, který vznikl nárazem stometrového meteoritu. Důkazem je přetavené žulové podloží, které muselo projít šokovým vedrem kolem 1 200 stupňů Celsia. Při něčem podobném vznikají i nové typy minerálů. I ty se staly důkazem události, kterou mohli zahlédnout lidé žijící ve vzdálenějším okolí. Z organických zbytků se povedlo radiouhlíkovou metodou odhadnout, kdy zhruba mělo k pádu meteoritu dojít. Důkazy svědčí o dopadu někdy mezi 47 000–57 000 lety, což potenciálně činí tento kráter největším a nejmladším v historii. Kráter nalezený v Arizoně z podobného období měl totiž vzniknout před 49 000–50 000 lety s průměrem pouze 1,2 km.

Kráter I-lan je pojmenován podle nedalekého města a je jedním ze zhruba 190 doposud objevených a zachovalých kráterů. „Kráter je tak mladý a vzorky jádra jsou tak čerstvé, jako by k incidentu došlo teprve včera,“ řekl Chen Ming, profesor na Ústavu geochemie Čínské akademie věd v Guangzhou.

Důležitost úhlu a rychlosti dopadu

Kráter známý ze satelitních snímků začali vědci studovat až v roce 2019. „Ukázalo se, že hloubka trychtýře má neobvyklý poměr k jeho šířce, s takovým jsme se na Zemi dosud nesetkali. Například desetikilometrový asteroid, o kterém se předpokládá, že zabil dinosaury na Zemi, vytvořil kráter o průměru 150 km a hloubce 20 km. Hloubka impaktního kráteru I-lan dosahuje 579 metrů při šířce 1 850 metrů. To nám umožňuje dospět k závěru, že rychlost pohybu tohoto asteroidu byla mnohem vyšší než rychlost, se kterou asteroid, který zabil dinosaury, narazil do Země. Úhel dopadu byl také mnohem ostřejší,“ uvádí server Aroged. V praxi to ukazuje, jak velký vliv na případné následky má rychlost a úhel dopadu. 

reklama

reklama