Vrtulník Ingenuity se konečně proletěl po Marsu. NASA zveřejnila první video

Ingenuity bude sloužit jako vzdušný scout pro průzkumné vozidlo Perseverance. První let vrtulníku NASA několik dnů odkládala.
Vrtulník Ingenuity dorazil na Mars spolu s roverem Perseverance
Vrtulník Ingenuity dorazil na Mars spolu s roverem Perseverance
Getty Imagse

reklama

Na Marsu krátce vzlétl a bezpečně přistál vrtulník Ingenuity. Let trval 40 sekund a stroj se vznesl do výšky tří metrů. Jde o první kontrolovaný let lidského výtvoru na Marsu a vlastně kdekoliv ve Sluneční soustavě mimo Zemi.

Řídící středisko na Zemi zpracovalo data z prvního letu, výsledek můžete vidět tady:

Necelé dva kilogramy vážící vrtulník Ingenuity dorazil na povrch rudé planety v únoru 2021 jako součást průzkumného roveru Perseverance. Vrtulník se od něj následně oddělil a strávil úspěšně svou první samostatnou noc na povrchu Marsu. Cílem bylo prokázat, že helikoptéra je schopna autonomního provozu při teplotě až minus 90 stupňům Celsia.

Tady je první snímek vrtulníku Ingenuity během letu. Vrtulník ho pořídil svou spodní navigační kamerou a vidíme na něm vlastní stín Ingenuity:

Potíže? Řídká atmosféra a řízení na dálku

Atmosféra Marsu navíc dosahuje jen 1 % hustoty pozemské atmosféry, vrtulník tady proto musí vyvinout podstatně větší výkon než při letu na Zemi. Jeho dva protiběžné karbonové rotory s rozpětím 1,2 metru musí zvládnout až 2 400 otáček za minutu. Ingenuity se navíc musí pohybovat zcela samostatně, protože řídící středisko na Zemi, kde by si mohl při jejím ovládání technik jednoduše hrát s joystickem, je příliš daleko.

Gif prvního letu Ingenuity můžete vidět tady:

Rover Perseverance let vrtulníku monitoroval pomocí své panoramatické kamery Mastcam-Z, což nebylo nic jednoduchého – kameru totiž musel pozemní tým nastavit ve správném úhlu. V budoucnu se citlivé mikrofony roveru pokusí zachytit i zvuk letu vrtulníku.

Vrtulník byl po přistání „zaparkován“ na břiše roveru velkého jako osobní auto. Po dobití baterií Perseverance vrtulník vysadil na povrch Marsu a odjel o několik metrů dál. Po prvotním nabití baterií už by měl být vrtulník zcela soběstačný, k dobíjení baterií je vybaven solárními panely. V budoucnu by měl podnikat zhruba desetiminutové lety.

reklama

reklama