Vzácná konjunkce Jupitera a Merkuru začíná být k vidění nad jihovýchodním horizontem

Astronomové se těší z další planetární konjunkce. Plynný obr Jupiter se od rána 5. března potkává s Merkurem.
Takhle dobře sice Jupiter vidět nebude, i tak ale stojí za to si přivstat
Takhle dobře sice Jupiter vidět nebude, i tak ale stojí za to si přivstat
iStock

reklama

Březnová obloha nabízí k pozorování několik astronomických úkazů. Jedním z nejzajímavějších je podle webu The Secrets of the Universe výrazné zdánlivé přiblížení obří planety Jupiter a našeho planetárního trpaslíka, planety Merkur.

Konjunkce pro ranní ptáčata

Letošní nejtěsnější přiblížení Jupitera a Merkuru nastává 5. března, vidět ale bude i v následujících dnech. Půjde o mimořádně těsné zdánlivé přiblížení největší a nejmenší planety Sluneční soustavy viditelné za rozbřesku asi 12 stupňů nad jihovýchodním horizontem. Pokud si nebudete úplně jistí, co vlastně na obloze vidíte, můžete vyzkoušet některou z astronomických aplikací.

Jupiter a Saturn budou od sebe 19,4 úhlových minut, což si můžete představit jako dvě třetiny průměru měsíčního disku. Obě planety přitom budou ležet v souhvězdí Kozoroha. Při jejich pozorování musíte využít hodinu před východem Slunce (6:36 hod), které jejich svit rychle zastíní.

Planetární mejdany

Planetární konjunkce, tedy situace, kdy se při pozorování ze Země zdají být planety na obloze blízko sebe, nebo dokonce v zákrytu, jsou poměrně vzácné. Poslední velká konjunkce na obloze proběhla 21. prosince 2020, kdy se k sobě velmi těsně přiblížily Jupiter a Saturn.

Obě planety vytvořily téměř jediný výrazně zářící bod nad jihozápadním obzorem viditelný těsně po západu Slunce. Šlo mimochodem o nejtěsnější přiblížení Jupitera a Saturna za posledních přibližně 800 let.

Ke konjunkci dokonce tří planet pak došlo v lednu 2021. Této planetární tlačenice se účastnily Jupiter, Saturn a Merkur, vidět pouhým okem jsme ji ale nemohli – odehrávala se totiž velmi blízko Slunce.

reklama

reklama