Kolik máme ve sluneční soustavě planet? NASA má jasno!

Odvěká otázka zaměstnává vědce i dnes. Známe planet osm, či devět? Nebo jich je ještě víc? Nyní se objevují důkazy potvrzující existenci tajemné deváté planety…
Jaká tajemství naše sluneční soustava skrývá? Nejspíš i devátou planetu.
Jaká tajemství naše sluneční soustava skrývá? Nejspíš i devátou planetu.
istockphoto.com

reklama

Jak by řekla legenda internetového hašteření Věra Pohlová, tyhle aféry každého jenom otravují. Neustálé změny kolem počtu planet v naší sluneční soustavě vedou k tomu, že učitelé fyziky opravdu nevědí, co mají svým studentům říkat. Spousta z nás vyrostla v představě, že vedle osmi nezpochybnitelně uznaných planet existuje i devátá, totiž vzdálená a titěrná planeta Pluto. Pluto opakovaně svůj status měnilo, aktuální přístup je takový, že společně s několika dalšími patří mezi takzvané trpasličí planety. To ovšem neznamená, že by byla o další planety naší části galaxie nouze.

Neviděný svět?

NASA nedávno přišla s řadou důkazů, že ve vnější části naší sluneční soustavy se nachází devátá planeta, kterou ještě nikdo neviděl. Je od Slunce zhruba 20x vzdálenější než Neptun, proto dosud nebyla zaznamenána. Avšak řada podivných úkazů nasvědčuje tomu, že se v těchto zatím nedostupných částech sluneční soustavy nachází, neboť to je prostě nejrozumnější vysvětlení. Přišel s ním ruský astrofyzik Konstantin Batygin společně s americkým kolegou Mikem Brownem. Jejich zkoumání na kalifornském Caltechu ukázalo, že šest nepochybně existujících objektů v Kuiperově pásu (na okraji naší sluneční soustavy) má podivně eliptickou oběžnou dráhu, jež se liší od drah standardních osmi planet.

Rozumné vysvětlení

Jak tajemná planeta vlastně vypadá? Podle všeho je zhruba desetkrát větší než Země, víc o ní ovšem zatím není známo. Její velikost je odvozena od toho, jak ovlivňuje ostatní tělesa, především ta v Kuiperově pásu. Ta totiž mimo jiné obíhají v opačném směru než všechna ostatní v naší sluneční soustavě. Anomálie v této části galaxie se tedy množí a právě existence tajemné planety, jejíž gravitační síla ovlivňuje i okolní objekty, by tyto podivnosti vysvětlila. Jak řekl Batygin, „pokud toto vysvětlení neuznáte a Planet Nine (pracovní název planety – pozn. red.) neexistuje, vytvoříte víc problémů, než kolik jich vyřešíte. Najednou totiž budete mít pět různých hádanek a musíte přijít s pěti rozdílnými teoriemi k jejich vysvětlení.“ Vyjma potenciální Planet Nine tak narážel na dalších pět tajemných objektů s neobvyklou oběžnou dráhou.

Co bude s neuznanou planetou dál? Batygin a Brown plánují pomocí speciálního teleskopu na Havaji potvrdit existenci planety a následně odvodit, odkud se neznámý svět vlastně vzal. Otázek je stále spousta, ovšem z teoretického pohledu by existence Deváté planety řadu jevů na okraji naší soustavy vysvětlovala. Takže pomalu zapomeňme na Pluto a začněme se smiřovat s možností, že na kraji sluneční soustavy se nachází vlastně úplně jiná planeta. Jaká další tajemství asi skrývá?

Text: MS

reklama

reklama