Karlík a továrna na komety

Astronomové zřejmě objevili podivné místo, kde se rodí komety.
Továrna na komety
Továrna na komety
ESA

reklama

Vědci, kteří pracují na teleskopu ALMA, objevili velice zajímavý vesmírný úkaz: obří „továrnu na komety“. Jde o jakousi prachovou past, kde vznikají tělesa, z nichž se později stávají komety a zřejmě i planety.

Ještě před pár lety si astronomové mysleli, že vesmír je v podstatě prázdný – jenže novější výzkum ukázal, že planety jsou prakticky na každém rohu. Logicky se proto vynořila otázka: kde se vlastně berou?

Nejrozšířenější teorie se shodují na tom, že planety (i komety) vznikají z částic prachu, které se spojují dohromady – až za miliony a miliony let z nich vznikne planeta. Doposud ale astronomové takový útvar nepozorovali a netušili tedy, jak tento proces probíhá.

Obří mozky vládnou vzduchoprázdnu. To není horor, ale fyzikální teorie

Odhadovalo se, že aby se zrnka mohla spojit, potřebují na to klid – jinak se po spojení zase rozpojí. Proto vědci předpověděli existenci prachových pastí, bezpečných přístavů, kde se mohou prachová zrnka spojovat do větších objektů. A zdá se, že právě takovou „továrnu na komety“ teď teleskop Alma objevil.

Je skvělé, když novinář může použít své příjmení jako titulek článku. Nepovede se to moc často – ale tentokrát mi to vyšlo! Tomáš Karlík Útvar dostal jméno Op-IRS 48. Jde o plynový disk, který obíhá kolem hvězdy. Jenže detailní snímky z ALMA ukázaly, že nejde o běžný disk, ale o tvar připomínající spíš kešu oříšek. A to značí jediné – mohlo by jít o onu hledanou továrnu na komety a planety.

Nienke van der Marel, která výzkum vedla, v časopise Science uvedla: „Asi jsme objevili něco jako továrnu na komety. Jsou tu vhodné podmínky, aby zde mohla z prachových zrnek růst äž několikakilometrová tělesa. Planety ude však z prachu jespíš nevznikají.“

reklama

reklama