16. února 2013 06:00

Jsme v bezpečí, asteroid nás minul. Těsně

Asteroid 2012 DA14 proletěl kolem Země bez následků. Astronomové ho viděli jako na talíři.

V "těsné" blízkosti necelých 28.000 kilometrů dnes večer SEČ proletěl kolem Země asteroid 2012 DA14, aniž by způsobil viditelné škody. Těleso o délce kolem 45 metrů a hmotnosti zhruba 135.000 tun se podle expertů v žádném případě nemohlo se zeměkoulí srazit. Dlouho očekávanou astronomickou událost ale ráno nečekaně zcela zastínil skutečný průnik jiného asteroidu nad Ural.

Planetka 2012 DA14 se dostala níže, než létají geostacionární satelity. Nejblíže k Zemi byla ve 20:26 SEČ, kdy přeletěla nad pobřežím asijského ostrova Sumatra rychlostí 7,8 kilometru za sekundu. Kdyby tato planetka velikostí srovnatelná s tunguzským meteorem dopadla na Zemi, byla by schopná zcela zničit město o velikosti Prahy.

Takhle vypadal průlet asteroidu pohledem z australsé astronomické observatoře:

Asteroid, který nás (snad) těsně mine, má cenu skoro 4 biliony korun

Podobné případy

Nejznámější novodobý dopad podobné planetky se odehrál v roce 1908 ve vzdálené neobydlené oblasti západní Sibiře u říčky Tunguzka. Meteor měl v průměru okolo 60 metrů, ale ještě před dopadem na povrch se tehdy rozpadl, a nevytvořil tak kráter. I tak ale vyvrátil stromy v okruhu 50 kilometrů a zvuk exploze prý byl slyšet až v Londýně.

Takhle vypadá asteroid 2012 DA14 podle počítačové rekonstrukce NASA:

Astronomové dráhu 2012 DA14 díky nejmodernější technice s velkým předstihem přesně spočítali. Menší meteority jim však často uniknou. Zatím jsou schopni v blízkosti Země odhalit 95 procent asteroidů o průměru jednoho kilometru a více.

Průlet planetky 2012 DA14 byl i pro amatérské astronomy vzácnou příležitostí pro pozorování noční oblohy, i když počasí jim dnes ve střední Evropě nepřálo. V průměru se asteroid této velikosti do takové blízkosti Země dostává každých 40 let.

Nejlépe dráhu letu asteroidu zaznamenaly australské teleskopy a jimi pořízené záběry zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Laiky mohlo zklamat, že jde v podstatě jen o miniaturní bílou čárku na temné obloze.

Kdo viděl planetku

Planetka byla ve střední Evropě, pokud nezacláněly mraky, pozorovatelná po 20:48 v souhvězdí Panny, poté v souhvězdí Lva a zhruba kolem 22:30 byla u oje Velkého vozu.

VIDEO: Tak dnes dopadly na Rusko meteority, které ničily Sibiř

Vše, co se ví o pádu meteoritu na Rusko

Pozornost světa se dnes ale ale upírala spíš do Ruska, kde nad Čeljabinskem svištěl zhruba desetitunový meteorit. Ve výšce 30 až 50 kilometrů se sice rozpadl, ale napáchal značné hmotné škody. Většinou od okenních tabulek rozbitých rázovou vlnou bylo zraněno přes 1000 lidí. Některé úlomky vesmírného tělesa dopadly až na Zemi.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom