Japonsko se bojí sousedů - vyneslo do vesmíru nový špionážní satelit

Japonsko posiluje svou evsmírnou flotilu...
Japonský špionážní satelit
Japonský špionážní satelit

reklama

Japonská nosná raketa H-2A vynesla v sobotu na oběžnou dráhu špionážní družici vybavenou dvěma radary a novým elektronickým optickým sledovacím systémem. Sběr dat má podle úřadů zlepšit obranyschopnost země i včasné varování před živelnými pohromami.

Šlo o 27. let rakety H2A. Na rozdíl od jiných však tentokráte nebyl vysílán v přímém televizním ani internetovém přenosu. Mise se odehrála bez incidentů. Z bezpečnostních důvodů se další podrobnosti nesdělují.

Japonsko už má ve vesmíru několik špionážních družic s kamerami či radary, ale přinejmenším dvě z nich se podle agentury AFP porouchaly. Předchozí průzkumná družice byla na oběžnou dráhu vynesena koncem ledna 2013. Celý systém byl vyvinut v 90. letech pod vlivem obav ze Severní Koreje a "zelenou" dostal po zkouškách severokorejských raket.

Začátkem roku japonská vláda schválila nový desetiletý program rozvoje vesmírných technologií. Na tento účel má být vynaloženo okolo pěti bilionů jenů (asi bilion korun) a do roku 2025 vypuštěno osm družic.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Satelit Kosmos 954

Jaderný špionážní satelit se zbláznil, pak z nebe pršely radioaktivní trosky

reklama

reklama