Jaká je nejstarší planeta naší sluneční soustavy? Konečně to víme

Až nedávný průzkum asteroidů pomohl zodpovědět otázku, která ještě před pár měsíci nebyla vůbec jasná. Který z našich planetárních sousedů je nejstarší?
Která z těchto planet je nejstarší?
Která z těchto planet je nejstarší?
istockphoto.com

Nebudeme vás dlouho napínat – je to Jupiter. Vzhledem k tomu, že se jedná o jasně největší planetu naší soustavy, tak se tato možnost zdá jako logická, že? Není to však tak samozřejmé, jak by to na první pohled mohlo vypadat; až nejnovější technologie umožnily týmu německých a amerických vědců prozkoumat vzorky, které toto tvrzení potvrdily.

Jak vznikaly planety

Naše sluneční soustava vznikla z obrovského oblaku plynu a prachu zhruba před 4,6 miliardami let. Nejdříve se zformovalo Slunce a ze zbytkového materiálu po hvězdě se následně vytvořily ostatní planety. Jako první se začal dávat dohromady Jupiter, necelý milion let po Slunci. Toto tvrzení se delší dobu jevilo jako nejpravděpodobnější, zůstávalo však pouze v rovině teorie. Plynní obři se totiž formovali jako první, až poté začaly vznikat planety s pevným jádrem (kam patří i Země). A jelikož je Jupiter největší, tak přece mohl vzniknout nejdříve, že?

Během dalších dvou až tří milionů let se Jupiterovo jádro rozrostlo v objemu padesáti našich Zemí. A v růstu se nezastavil ani potom, nyní má hmotnost zhruba 300x větší než naše planeta. Ovšem už po onom zmíněném zhruba jednom milionu let byl Jupiter dostatečně velký a těžký, aby jeho gravitace pomohla naši sluneční soustavu ochránit před dalším přívalem materiálu z vnějšího vesmíru.

Nejmodernější technologie

A jak na to vědci tedy přišli? Části samotné planety k dispozici samozřejmě nemáme, posloužily ovšem úlomky asteroidů z jeho měsíců. Ty na naši planetu časem doputovaly a tým pod vedením Thomase Kruijera tak mohl poskytnout věrohodné důkazy o stáří největší planety naší soustavy, založené nikoli na odhadech, nýbrž na důsledném laboratorním zkoumání. To umožnilo analyzovat takto získané vzorky a následně určit jejich stáří. Díky tomu byla naše očekávání potvrzena a vše dává smysl.

Z těchto výsledků je patrné, že Jupiter byl od počátku jakýmsi pilířem naší sluneční soustavy. Už ve svém „mládí“ (což ve vesmírných měřítkách věk kolem jednoho milionu let skutečně je) určoval, jak bude naše soustava v budoucnu vypadat.

Text: MS

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama