Hmota z míst za hranicemi sluneční soustavy: vědci zkoumají podivný hvězdný prach

Vědci poprvé našli prach pocházející z vnějšku sluneční soustavy.
Hvězdný prach

Vědci podle všeho nalezli v kosmickém prachu, který v roce 2006 dopravila na zemi americká sonda Stardust, sedm částeček z mezihvězdného prostoru. Jde tak o vůbec první takové vzorky, u kterých lze stanovit původ mimo naši sluneční soustavu. Odborníci to uvádějí v aktuálním čísle magazínu Science s tím, že zmíněný mezihvězdný prach pochází z několik milionů let staré supernovy.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyslal v roce 1999 sondu Stardust k proudu prachu, který za sebou nechala kometa Wild-2. Aparát vzorky prachu z komety nabral do jednoho z kolektorů, do druhého pak zachytil částečky, které jsou podle astronomů zřejmě mezihvězdným prachem.

Sonda náklad odebraný v dráze komety dopravila na Zemi v roce 2006, od té doby ho analyzovali vědci za internetové pomoci 30 000 dobrovolníků z řad odborné veřejnosti.

Airbus Spaceplane

Letadlo, které vyletí až do vesmíru, je tady. Podívejte se!

Třídění vzorků a jejich analýza připomínala hledání jehly v kupce sena, neboť většina částeček, navíc menších než tisícina milimetru, nebyla to, co vědci hledali. Nakonec našli sedm vzorků, jejichž původ byl stanoven v mezihvězdném prostoru.

Mezihvězdný prach se liší od toho, co dosud vědci očekávali. Každá ze sedmi částeček má nejen vlastní chemické složení, ale má i jiné rozměry. Astronomové tak vycházejí z toho, že každá má odlišný původ.

Objev mezihvězdného prachu považují astronomové za významný, neboť je oknem do několika miliard let vzdálené minulosti, když vznikala sluneční soustava.

ČTK

Vesmírná křesla a batohy - Obrázek 1

Raketový batoh, vesmírné křeslo a reaktivní pistole: na procházku ve vesmíru ideál!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama