23. října 2017 10:42

Čína zahájila svůj lunární program v roce 2007 sondou Čchang-e 1 a chce mít svého člověka na Měsíci.

Číňané se rozhodli rozvinout svůj vesmírný program hodně do šířky.

Před deseti lety, 24. října 2007, Čína úspěšně rozšířila své kosmické mise o lunární program. Ten den totiž vypustila svoji první sondu s názvem Čchang-e 1 k Měsíci. Družice, která dostala jméno mytické bohyně Měsíce, ukončila svou činnost po 16 měsících, během kterých podrobně mapovala povrch Měsíce. Kontrolovaně "havarovala" na povrchu souputníka Země.

Mise byla prvním krokem Číny v cestě na Měsíc. Nyní chystá již sondu Čchang-e 5, která by se měla vrátit na Zem se vzorky z Měsíce. Mezitím Čínská národní vesmírná agentura dokázala například vypravit modul Čchang-e 3, který v prosinci 2013 na Měsíci bezpečně přistál s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík. Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Své sondy k Měsíci dosud vyslaly Spojené státy, bývalý Sovětský svaz, Evropská unie, Japonsko a Indie.

V roce 2003 se Čína po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru. Pro příští rok Čína plánuje, že přistane se svou nepilotovanou sondou na odvrácené straně Měsíce. To se doposud žádné kosmické misi nepodařilo. Do roku 2020 Peking plánuje umístit na oběžnou dráhu kolem Země vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ambice Pekingu zahrnují i přistání prvního čínského kosmonauta na Měsíci.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom