Česko kousek od Islandu. Politická mapa Pangey

Před 200 miliony lety neexistovaly světadíly v dnešním slova smyslu. Byl jen jeden - Pangea.
Pangea, část dnešní Evropy
Pangea, část dnešní Evropy
http://eatrio.net/pangea-maps

reklama

Pangea byla gigantický supersvětadíl, který existoval na Zemi před nějakými 200 miliony lety. Pak se rozpadl a z jeho zbytků vznikly jednotlivé světadíly.

To není nic objevného, tohle všechno jste se učili ve škole a určitě si to pamatujete. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jak by vlastně vypadaly dnešní jednotlivé státy, kdyby byly na Pangee? Odpověď zní: úplně jinak. Prostory mezi kontinenty by nebyly vyplněné oceány, takže všechno by bylo mnohem blíže.

Podívejte se, jak by vypadal svět, kdyby Pangea stále existovala. Jednu výhodu by to pro más Čechy mělo určitě: k moři bychom to měli jen kousek a na Island jen coby kamenem dohodil! Jen se podívejte:

Pangea, celkový pohled, Foto: http://eatrio.net/pangea-maps

Pangea, celkový pohled, Foto: http://eatrio.net/pangea-maps

 

Pangea pravděpodobně nebyla první superkontinent. Předpokládá se, že Pannotia se zformovala před 600 miliony let a rozpadla se před 550 miliony let, Rodinie se pak zformovala přibližně před 1 100 miliony let a rozdělila před 750 miliony let.

Černé díry nejsou kulaté. Vědci předpověděli, že vypadají jako banány

Během jury a křídy se Pangea rozpadla na dvě části, jižní část Gondwanu a severní část Laurasii. Tyto kontinenty oddělil oceán Tethys. Protoatlantik se formoval již v juře, takže Laurasie již v té době neexistovala a totéž platí o Gondwaně.

A podle mnoha teorií se zase jednou, už za pouhých 100 milionů let, kontinenty do jednoho superkontinentu zase spojí. Světadíly se nahromadí kolem dnešního Severního pólu a spojí se v jediný celek. Geologové už pro něj mají jméno: bude se jmenovat Amasia - a bude vypadat nejspíš nějak takhle:

Amasia, Foto: Nature.com

Amasia, Foto: Nature.com

reklama

reklama