Být vědcem v Rusku může být riskantní. Medveděv žádá trest pro viníky havárie družice Meteor

Potrestat! Vědci kazí image Ruska a to se nebude trpět.
Model ruského satelitu Meteor 2
Model ruského satelitu Meteor 2
Rama CC BY-SA 2.0 fr

reklama

Ruského premiéra Dmitrije Medveděva rozezlil nedávný neúspěšný start družice Meteor-M z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. Meteorologický satelit se minulý týden nepodařilo navést na oběžnou dráhu a zřítil se do Atlantiku. Premiér dnes žádal nápravu a trest pro viníky.

Rána pro Rusko

Nepodařená mise byla další ranou pro ruský kosmický průmysl, který se jen obtížně zotavuje z řady dřívějších nezdarů. Medveděv dnes o situaci diskutoval se svými náměstky, mezi nimiž byl i vicepremiér Dmitrij Rogozin odpovědný za ruský zbrojní a kosmický program.

"Doufám, že si uvědomujete vážnost situace," řekl podle agentury TASS předseda ruské vlády Rogozinovi. "Je třeba předložit návrh na nápravu a samozřejmě zjistit, kdo za to odpovídá," konstatoval Medveděv. Dodal, že nehledě na finanční ztráty havárie vážně poškodila pověst ruského kosmického průmyslu.

"Nelze to strpět" rozhorlil se Medveděv

Příčinou neúspěchu se podle předběžných zjištění mohla stát lidská chyba při programování letu. Družice, která se již oddělila od nosné rakety Sojuz, prý dostala první impuls k zažehnutí vlastního raketového pohonu v nesprávné orientaci, a proto se zřítila do oceánu.

O nápravu situace se má podle Medveděva postarat zvláštní komise, od níž premiér očekává konkrétní návrhy. "Nelze to strpět! Žádné pojistné plnění nenahradí ztrátu, kterou jsme v tomto případě utrpěli," citovala Medveděva agentura TASS.

Důrazné kritice premiér podrobil nejmenované ruské činitele, kteří po startu z Vostočného okamžitě ohlásili úspěch mise. Podle dřívějších zpráv pochvala zazněla z úst Rogozina, agentura Roskosmos přiznala neúspěch až tři hodiny po havárii. "Šéfové bystře ohlásili, že start se povedl a všechno je v pořádku. To je naprosto nepřípustné," řekl Medveděv.

ČTK

reklama

reklama