Buď se hvězdy zbláznily, nebo se nás pokouší kontaktovat 234 druhů mimozemšťanů

UFO je stále ve hře. Jen mimozemšťany možná čekáme jinde či jinak. Signály tu jsou.
UFO nad pražskou Palmovkou?
UFO nad pražskou Palmovkou?
foto. Topi Pigula

reklama

Lidé nechtějí být ve vesmíru sami

Asi všichni toužíme po tom, aby v kosmu existovali mimozemšťané – zelení, modří nebo ti šedí. Inteligentní, roztomilí, ale klidně i nepochopitelní. Ale pocit vesmírné samoty a opuštěnosti je pro nás něco velmi nepříjemného. A právě proto jsou tak oblíbené veškeré informace o tom, že by nás mohli po danikenovsku navštívit mimozemšťané v pradávné minulosti, i spekulace o nejrůznějších kosmických tělesech, která by mohla být mimozemského původu – jako byla nedávno podivná Oumuamua.

Ale tím vůbec nejlepším zdrojem informací o potenciálních mimozemšťanech jsou signály, které se šíří vesmírem. Nedávno vyšla velmi zajímavá studie dvou kanadských astronomů, zveřejnili ji v odborné časopise Publications of the Astronomical Society of the Pacific.

Pustili se do brutálně náročné práce: analyzovali spektrum 2,5 milionů hvězd. Zjistili přitom, že z tohoto množství vydává 234 hvězd signál záhadný, až nevysvětlitelný. Ale to je přesně smyslem vědy – vysvětlovat zdánlivě nevysvětlitelné. Hlubší analýza těchto signálů pak odhalila, že mají přesně tu podobu, jako by měly mít signály pocházející od mimozemských inteligencí – tak, jak ji předvídají starší práce.

Náznaky pravdy?

Signály mají několik společných znaků, které dohromady podle autorů zprávy naznačují na jejich umělý původ. Jednak všechny pocházejí od hvězd, které jsou svými vlastnostmi poměrně podobné našemu Slunci, což znamená, že by v jejich okolí mohl existovat (mají-li planety) složitější život.
Samotné signály pak mají podobu pulzů světla oddělených pravidelnými intervaly. Autoři práce mají jen tři vysvětlení: chybu na přístrojích, mimozemskou inteligenci anebo nějakou zatím neznámou chemickou vlastnost těchto vzdálených hvězd. To je ale podle nich značně nepravděpodobné, o tomto typu hvězd toho totiž víme poměrně dost. 

Vědci věří v mimozemskou existenci 

Takže věří v možnost B – signály by mohly být silné laserové pulsy vysílané dostatečně vyspělou kosmickou civilizací, možná vysílané s cílem navázání kontaktu. 
Ve studiu podivných hvězd hodlají pokračovat; nyní by rádi k nim obrátili některý z dalekohledů, které jsou schopné odhalovat exoplanety – pokud by tam byly, mohlo by to jejich hypotézu silně podpořit…

Text: MK

reklama

reklama