Bouře na Saturnu byla velká jako 24 Zeměkoulí

Na Saturnu se stalo něco neobvyklého: vypukla zde bouře tak obrovská, že obepnula celou planetu. Byla velká jako 24 Zeměkoulí.
FOTO: NASA
FOTO: NASA

reklama

Planetu Saturn má na starosti družice Cassini. Ta zaznamenává všechno, co se na obří planetě i v jejím okolí děje. Teď tam vidělo něco neskutečného – bouři tak velkou, že se otočila kolem celého Saturnu.

NASA poprvé tuto bouři zpozorovala na konci roku 2010. Nešlo ji přehlédnout: obr mezi bouřemi byl na kamerách družice dokonale vidět – a jak šel čas, síla bouřky se jen zvětšovala. Postupně se jádro bouře posunovalo směrem na západ. Vznikal tak lidskými měřítky nepředstavitelně velký vír otáčející se po směru hodinových ručiček.

Během pár měsíců se síla bouře tak zvětšila, že se její konec spojil se začátkem – z původní skvrny se tak stal pás, který se táhl kolem celé planety; vzdáleně tak připomínal další prstenec. Pás blesků a bouří byl vidět v horní polovině Saturnu, asi kolem místa, kde by se na Zemi táhl obratník Raka. Celková délka bouře byla v době její největší síly 300 000 kilometrů.

 

 

reklama

reklama