Astronomové objevili bizarní galaxii, v níž probíhá válka černých děr

Vesmír je ještě pozoruhodnějším místem, než to vypadalo – jeho galaxie jsou místa pro lidskou fantazii jen těžko představitelná.
Jak je to s bojem galaxií?
Jak je to s bojem galaxií?
NASA

reklama

Galaxie s děrami uprostřed

Astronomové ohlásili výjimečný objev: našli galaxii, jejíž jádro tvoří tři obří supermasivní černé díry, Jedná se o nepravidelnou galaxii NGC 6240, která leží relativně nedaleko Země - „pouhých 400 milionů světelných let“. 

Zajímavé na tomto objevu je, že tato galaxie je dobře prostudovaná a astronomům známá. Až doposud ale věřili, že ji tvoří dvě černé díry, což je poměrně běžné. Nová data a jejich interpretace ale ukázaly, že vše je jinak a že je třeba začít zkoumat rovnou tři černé díry, jejichž soustavy se spojují.

První fotografie okraje černé díry
První fotografie okraje černé díry

Gravitační past

Dvě z těchto černých děr jsou aktivní, každá má hmotnost odpovídají asi 90 milionům našich Sluncí, upozornila studie v odborném časopise Astronomy and Astrophysics. Znamená to tedy, že galaxie NGC 6240 jsou ve skutečnosti tři galaxie, které se srazily. Každá z nich má v centru vlastní černou díru – tato tělesa s masivní gravitační silou tedy trhají ostatní galaxie na kusy a díky tomu vznikl nesmírně dynamický systém s velkou hustotou hmoty.

Leží v oblasti vesmíru, která je menší než 3 000 světelných let, což je méně než setina celkových rozměrů galaxie,“ uvedl profesor Wolfram Kollatschny, který je autorem tohoto objevu. 

Až doposud vědci takovou koncentraci černých děr nikdy nepozorovali – právě proto je tento objev tak důležitý. Až doposud totiž věd neznala žádné vysvětlení, jak mohly vzniknout ty největší galaxie ve vesmíru. A právě proces srážky tří galaxií by podle dosavadního výzkumu vznik takových galaxií vysvětlil. 

Vědci nyní budou tento systém studovat ještě detailněji pomocí ještě citlivějších přístrojů; chtějí poznat proces, jak probíhá „gravitační válka“ mezi třemi černými dírami, které si navzájem kradou hmotu, trhají okolní galaxie na kusy a přitom se tím samy stávají masivnějšímí.
Text: Martin Kolář

Podívejte se na galerii nejkrásnějších vesmírných záběrů

reklama

reklama