Asteroid, který v pondělí proletěl kolem Země, má vlastní měsíc!

Těleso, které v pondělí minulo Zemi, bylo ještě zajímavější, než jsme si zprvu mysleli...
Asteroid 2004 BL86 doprovází malý měsíc.
Asteroid 2004 BL86 doprovází malý měsíc.

reklama

Asteroid, který v pondělí proletěl v mimořádné blízkosti kolem Země, měl s sebou souputníka. Radarové snímky, které pořídil americký Národní úřad pro letectví a vesmír, ukázaly, že planetku označovanou jako 2004 BL86 doprovází malý měsíc.

Asteroid se v době největšího přiblížení dostal k Zemi na 1,2 milionu kilometrů, což je z astronomického hlediska velmi těsné. Pro srovnání, vzdálenost byla zhruba trojnásobná proti té mezi Zemí a Měsícem.

Odborníci průlet využili k pozorováním. Například NASA na asteroid zaměřila své radarové zařízení v Mohavské poušti v Kalifornii a více než třistametrové antény na Portoriku. Ze získaných snímků vyplynulo, že kolem planetky obíhá asi 70metrový měsíc. Ukázalo se také, že samotný asteroid je pouze 325metrový – původně vědci odhadovali jeho velikost na zhruba 540 metrů.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Asteroid má měsíc

 

To, že má planetka doprovod, není nijak neobvyklé. Zhruba 16 procent asteroidů o velikosti 190 metrů a více je binárních. To znamená, že primární asteroid doprovází ještě druhotné těleso. Výjimkou není ani asteroid se dvěma měsíci.

Další obdobně blízký průlet asteroidu srovnatelné velikosti se odehraje až za dvanáct let. Planetka pojmenovaná 1999 AN10 se k Zemi přiblíží na 400 000 kilometrů. Ještě těsnější setkání nás čeká v pátek 13. dubna 2029, kdy se planetka Apophis dostane na vzdálenost 31 000 kilometrů. Pro zajímavost, je to o zhruba 5000 kilometrů méně než dráha, po které obíhají geostacionární družice.

ČTK

O ASTEROIDU A JEHO CESTĚ JSME PSALI TADY:

Apophis otvirak

Kolem Země dnes proletěl velký asteroid. Rizikový průlet nás čeká roku 2029

reklama

reklama