ANIMACE: Všechny meteority, které kdy dopadly na Zemi

Až do 18. století nikdo meteority spadlé na Zem nepočítal. Teprve od doby osvícenství začaly kameny spadlé z vesmíru opravdu někoho zajímat. A také vědci začali jejich dopady monitorovat.
Animace meteoritů
Animace meteoritů

reklama

Od kdy se zaznamenávají meteority?

Zaznamenaných dopadů je mnohem méně, než byste věřili: za celou dobu pozorování oblohy jich vědci zaznamenali jen 1042.

Nalezeno jich přitom bylo 34 513. Informace o dopadech i nálezech shromažďuje mezinárodní společnost Meteoritical Society a její Nomenclature Committee. Grafik Carlon Zapponi podle těchto údajů vytvořil povedenou animaci, která ukazuje prakticky všechny dopady meteoritů.

Chybí v ní vlastně jen údaje z posledních let – to znamená, že v ní bohužel nenajdete například informace o Čeljabinském meteoritu, který spadl na Rusko ke konci roku 2012. Jinak však animace ukazuje celou naši znalost meteoritů. Mimochodem, meteority z Nebeského pole jsou často pašovány a prodávány na černém trhu.

Animace dopadu meteoritů

V animaci, kterou si můžete rozkliknout, uvidíte leccos, ale budete se muset obejít bez slavného Tunguzského meteoru z roku 1908. Proč? Databáze totiž shromažďuje pouze ta vesmírná tělesa, která jsou prokazatelně meteority – a to u Tunguzského meteoru dodnes nevíme. Mohlo totiž jít také o kometu nebo jiný typ vesmírného objektu… Zatím je v souborech veden jako „neidentifikovatelný objekt“, přičemž vědcům se podařilo shromáždit jen 13 gramů z jeho hmoty.

Text: RD

reklama

reklama