ANIMACE: Všechny meteority, které kdy dopadly na Zemi

Až do 18. století nikdo meteority spadlé na Zem nepočítal. Teprve od doby osvícenství začaly kameny spadlé z vesmíru opravdu někoho zajímat. A také vědci začali jejich dopady monitorovat.
Animace meteoritů
Animace meteoritů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od kdy se zaznamenávají meteority?

Zaznamenaných dopadů je mnohem méně, než byste věřili: za celou dobu pozorování oblohy jich vědci zaznamenali jen 1042.

Nalezeno jich přitom bylo 34 513. Informace o dopadech i nálezech shromažďuje mezinárodní společnost Meteoritical Society a její Nomenclature Committee. Grafik Carlon Zapponi podle těchto údajů vytvořil povedenou animaci, která ukazuje prakticky všechny dopady meteoritů.

Chybí v ní vlastně jen údaje z posledních let – to znamená, že v ní bohužel nenajdete například informace o Čeljabinském meteoritu, který spadl na Rusko ke konci roku 2012. Jinak však animace ukazuje celou naši znalost meteoritů. Mimochodem, meteority z Nebeského pole jsou často pašovány a prodávány na černém trhu.

Animace dopadu meteoritů

V animaci, kterou si můžete rozkliknout, uvidíte leccos, ale budete se muset obejít bez slavného Tunguzského meteoru z roku 1908. Proč? Databáze totiž shromažďuje pouze ta vesmírná tělesa, která jsou prokazatelně meteority – a to u Tunguzského meteoru dodnes nevíme. Mohlo totiž jít také o kometu nebo jiný typ vesmírného objektu… Zatím je v souborech veden jako „neidentifikovatelný objekt“, přičemž vědcům se podařilo shromáždit jen 13 gramů z jeho hmoty.

Text: RD

Reklama
Reklama