AKTUALITA: Přechod Merkuru před Sluncem

Dnes můžete sledovat přechod Merkuru přes sluneční kotouč. Ale pozor! Hrozí akutní poškození zraku.
Časy přechodu merkuru přes slunce
Časy přechodu merkuru přes slunce
NASA

reklama

Přechod Merkuru před Sluncem

Dnes odpoledne bude k vidění z území Česka přechod Merkuru před Sluncem. K úkazu dochází maximálně čtrnáctkrát za století. Lidé ho mohou sledovat jen se speciálními pomůckami, jinak hrozí poškození zraku. Pozorování pro veřejnost pořádá řada hvězdáren. Přechod planety bude znovu vidění až v listopadu 2032, uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan.

Lidé v Česku spatří jen první polovinu přechodu, který začne ve 13.35 a skončí se západem Slunce. Samotný vstup před sluneční okraj podle Suchana potrvá minutu a 40 sekund. Posléze se planeta v podobě černého puntíku bude zvolna sunout před levou polovinou Slunce mírně dolů, zatímco Slunce bude klesat na obzoru. Maximální fáze tranzitu nastane 20 minut po 16.00, z Česka už ho však lidé prakticky nespatří. Celý přechod o délce pěti hodin a 28 minut bude viditelný především z Jižní Ameriky.

Srovnání velikosti Merkuru a Země
Autor: Volné dílo Srovnání velikosti Merkuru a Země

Mějte filtr

Pro vzácnou podívanou se lidé musí vybavit dalekohledem s bezpečným filtrem. "Alternativně si Slunce s Merkurem můžeme promítnout pomocí čočkového dalekohledu na bílou plochu a sledovat, jak se pomalu pohybující planeta postupně v průběhu několika hodin posouvá od jednoho okraje slunečního kotouče k druhému," doplnil Suchan. Nejbezpečnější je však podle něj navštívit hvězdárny, které disponují kvalitní technikou.

Veřejná pozorování s výkladem odborníků dnes pořádají hvězdárny po celé republice. Ty pražské budou mít otevřeno od 13.00 minimálně do 16.00. Ve Štefánikově hvězdárně připravili i výstavu, která doplní pozorování Merkuru v hlavní kopuli. V případě špatného počasí jsou v plánu komentovaná sledování online přenosů ze světových observatoří.

K přechodu Merkuru před Sluncem dochází tehdy, když se Země, Merkur a Slunce seřadí do jedné přímky. Naposledy byl úkaz pozorovatelný v květnu 2016, znovu se tak stane 13. listopadu 2032.

Viditelnost úkazu nad vybranými městy v Česku

Časy přechodu Merkuru přes Slunce
Autor: CTK Časy přechodu Merkuru přes Slunce

Text: ČTK

reklama

reklama