Vědecký přelom: srdce plná železa

Nejmenší kardiostimulátor má velikost tablety.
Srdce a kardiostimulátor
Srdce a kardiostimulátor

V rakouském Linci byla na člověku provedena první implantace nejmenšího kardiostimulátoru na světě. Velikostí je přístroj srovnatelný s větší vitamínovou tabletou, oznámila americká společnost Medtronic, která zařízení vyvinula.

Přístroj má zhruba desetinovou velikost tradičního kardiostimulátoru a bude se nyní podle firmy využívat k výzkumným účelům po celém světě.

"Díky takto malým rozměrům a jedinečnému provedení lze zařízení Micra TPS umístit přímo do srdce pomocí minimálně invazivního zákroku, bez potřeby použití klasické stimulační elektrody," uvedl Clemens Steinwender, primář kardiologického oddělení všeobecné nemocnice v rakouském Linci.

Kardiostimulátor mini

Oproti stávajícím běžným postupům implantace kardiostimulátoru nevyžaduje Micra TPS chirurgické vytvoření podkožní "kapsy" v oblasti hrudníku. Díky tomu je výrazně menší hrozba komplikací spojených se zařízením a také jsou méně viditelné stopy po implantaci.

Studie využití zařízení Micra TPS se provádí formou klinických zkoušek v řadě lékařských zařízení po celém světě. Zúčastní se jí na 780 pacientů v přibližně padesátce středisek. Počáteční výsledky od prvních 60 pacientů, sledovaných po dobu až tří měsíců, se očekávají ve druhé polovině příštího roku.

ČTK

reklama