20. prosince 2013 06:00

Roboti budou ve velkém hlídat školy a instituce. Už brzy!

Připomíná R2D2 a brzy by mohl nahradit velkou část policejních sil. Měl by totiž být levnější.

Příští rok se do kin chystá remake amerického filmu RoboCop z roku 1987. Jenže zatímco na konci 80. let byla vidina automatizovaných strážců zákona stále vědecko-fantastickou fikcí, během premiéry nového RoboCopa začíná být realitou.

Nedosti na tom, že jsme si už běžně zvykli na existenci bezpilotních válečných strojů – také první "robopolicisté" již hlídkují, a nejnovější startup ze Silicon Valley plánuje strážce bezpečnosti rozšířit po celé Americe.

Bezpečnostní solničky

Než začnete vytahovat mravní příběhy o škodlivosti robotů, raději hned oznámíme, že aktuální robot jménem K5 (celým jménem K5 Autonomous Data Machine) ze společnosti Knightschope bude v podstatě chodící kamerou. Nebude ozbrojen a má tak pouze sbírat data a předávat potenciální hrozby živým strážcům zákona. Bonusovou třešničkou je skutečnost, že K5 vypadá tak trochu jako astrodroid R2-D2 z Hvězdných válek nebo vraždící roboti Dalekové z britského sci-fi Pán času (nebo také jako brněnský orloj), jedná se o mobilní jednotku ve tvaru "velké solničky".

Celkově bude K5 krom kamery vybaven i tepelnými senzory, laserem určeným k měření vzdáleností od okolních objektů, radarem, senzorem kvality ovzduší a mikrofonem. Přesto nemá porušovat osobní svobody, nebude tak například vybaven schopností rozeznávat obličeje. Rozhodně však bude do značné míry autonomní – K5 bude zvládat hlídkování po přednastavené trase, zároveň však bude umět uhýbat chodcům. Cílem stroje bude především patrolovat oblasti, kde hrozí potenciální výskyt šílených střelců, na případná rizika pak zareagují už lidé. „Založili jsme Knighscope po střelbě v Sandy Hook, protože nikdy nebudete schopný mít ozbrojené policisty v každé škole,“ sdělil pro New York Times spoluzakladatel společnosti William Santana Li.

„Chceme lidem ponechat schopnost strategického rozhodování,“ pokračoval Li, „Nechceme, aby se o K5 uvažovalo jako o ‚RoboCopovi‘ nebo ‚Terminátorovi‘, dáváme přednost spíše kombinaci ‚Batmana‘, ‚Minority Report‘ a ‚R2D2‘.“ dodal s vážnou tváří pro noviny. K5 je stále v rané fázi vývoje, už nyní se však plánuje možnost využít ho pro řadu komunit jako moderní variaci sousedských hlídek. Data všech by směřovala do cloudových úložišť, které by ve vizi Knightscope dále zefektivnily předpovídání možných zločinů.

Ne každý si mne ruce ve vidině bezpečnějšího světa, například Marc Rotenberh ze sdružení Electronic Privacy and Information Center má obavy z přílišného zasahování do soukromí – aktuální špionážní aféry z monitorování internetu pak negativní názory jenom posilují. S K5 však souvisí i další aspekt, totiž cena jeho práce. Ta se dle odhadů pohybuje kolem šesti dolarů za hodinu (méně než americká minimální mzda), přičemž panuje obava, že by autonomní stroje mohly vzít práci části policistů nebo hlídačů – zároveň je to však i argument pro levné a tudíž rychlé rozšíření K5.

A v neposlední řadě je rovněž na místě otázka, jak dlouho by roboti skutečně vydrželi neozbrojení. Spekuluje se například nad tím, že vandalové nebo i agresivnější teenageři by si z K5 udělali zábavu, a pokud by robot nebyl schopný obrany, hranice jeho „šikany“ by byla spíše nižší než vyšší.

Na počátku éry autonomní policie

Jako u všeho jiného, i očekávaný nástup robotických strážců zákona bude spíše plíživý než razantní. Například pyrotechničtí roboti, kteří na dálku deaktivují výbušniny, jsou už dlouho běžnou záležitostí. Mohlo by se zdát, že je od nich daleko k ozbrojeným mašinám, již dávno se však podobné stroje využívají i pro jiné činnosti.

Nejnověji je to i případ brazilského nákupu systémů iRobot, které se mají využít pro průzkumné operace v místech, která jsou pro lidi příliš nebezpečná. Tito policejní roboti už ostatně mají i oběti ve vlastních řadách – naposledy se tak stalo před devíti měsíci, kdy americká policie po několikahodinovém obléhání a vyjednávání vyslala do bytu podobný stroj, načež byla jejich mašinka okupantem bytu promptně rozstřílena. Muž čelí obvinění z poškození federálního majetku. Vzhledem k reakci je jen otázka času, než někdo s dobrým úmyslem na podobné okrajově využívané stroje přimontuje paralyzér či silnější zbraň.

Něco podobného se ostatně stalo nedávno právě s bezpilotními letouny, které dlouhé roky rovněž fungovaly primárně pro průzkum, velmi rychle si však svět zvykl na jejich bombardovací roli. Americká FBI už běžně sedmým rokem ke sledování využívá bezpilotní letouny, a K5 by v případě úspěchu mohl inertní roboty rozšířit do celého vyspělého světa.

A jsou i tací, kteří vidí ještě dále do budoucna. Jeden z největších průkopníků v oblasti aplikované robotiky, společnost Boston Dynamics, proslavená svou "robotickou mulou" BigDog nebo i kráčejícím robotem Atlas (a dalšími), dostala nedávno od americké agentury DARPA kontrakt na vývoj dvounohého humanoidního androida, který by mohl asistovat při záchranných operacích či evakuacích, podobný autonomní stroj by však velmi snadno mohl plnit i funkce bezpečnostního charakteru – zvláště budou-li levnější než jejich lidské ekvivalenty.

Ladislav Loukota

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom